Periferik arter hastalarında tüm vücut titreşiminin vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeyi üzerine etkisi
The effect of whole body vibration on vascular endotelial growth factor (VEGF)level in patients with peripheral artery disease
  1. Tez No: 447286
  2. Yazar: NAİL GÜVEN SERBEST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN UMMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Tüm vücut titreşimi (TVT) ile vasküler gelişimin uyarıldığını telkin eden veriler mevcuttur. Uygulamanın bu yönde kayda değer bir etkisi varsa vasküler yetersizlik bulunan sendromlarda kullanılması düşünülebilir. Çalışmamızda alt ekstremite periferik arter hastalarında (PAH) TVT uygulamasının böyle bir etkisin olup olmadığı, varsa mekanizmasının aydınlatılması amaçlanmıştır. Yöntem: Medikal tedaviye rağmen semptomatik PAH bulunan 15 hastaya üç hafta, haftada 5 gün 20'şer dakika TVT uygulanmış, başlangıçta ve üçüncü haftada ağrısız yürüme mesafeleri ve kan vasküler endotelial büyüme faktörürü (VEGF), pro-brain natriuretic peptid (proBNP), yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (hsCRP), fibrinojen düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Başlangıçta 271.93 ± 134.20 m olan ağrısız yürüme mesafesi üç hafta TVT sonrasında artarak 388.64 ± 202.13 m oldu (p: 0.004). VEGF, ProBNP, hsCRP ve fibrinojen düzeyleri ise değişmedi. Sonuç: Üç hafta, beşer gün, yirmişer dakika TVT uygulaması alt eksremite PAH bulunan hastalarda ağrısız yürünebilen mesafeyi %43 artırır. Bu artışın altında yatan mekanizmaların aydınlatılması için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: There are several findings indicating whole body vibration (WBV) stimulates angiogenesis. If the method has such any remarkable effect on this way, it may be helpful in the treatment of the syndromes with vascular insufficiency. The aim of our study is to investigate the efficacy of WBV on patients with lower limbs" peripheral artery disease (PAD) and if there is such an effect, to understand its mechanism. Methods: In 15 patients with symptomatic PAD despite medical treatment, WBV applied for 20 minutes each day, 5 days in a week, for 3 weeks. Baseline and after three weeks, maximal symptom free walking distance, serum vascular endothelial growth factor (VEGF), pro-brain natriuretic peptide (proBNP), high sensitive C-reactive protein (hsCRP) and fibrinogen levels were compared. Results: After 3 weeks WBV treatment, baseline maximal symptom free walking distance increased from 271.93 ± 134.20 m to 388.64 ± 202.13 m (p: 0.004) . VEGF, ProBNP, hsCRP and fibrinogen levels were not changed. Conclusion: WBV application for three weeks, each week 5 days, and each day 20 minutes, increases symptom free maximal walking distance by 43% in patients with lower limbs' PAD. Further studies are needed to understand the mechanisms underlying of this improvement.