Daha önce tedavi görmemiş HIV-pozitif hastalarda kullanılan antiretroviral tedavi rejimlerinin virolojik yanıt, immünolojik yanıt ve istenmeyen etkiler açısından karşılaştırılması
Comparison of antiretroviral therapy regimens in terms of virological response, immunological response and adverse effects in previously untreated HIV-positive patients
- Tez No: 447287
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HALUK ERAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniği'nde izlenen HIV-pozitif hastaların epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin belirlenmesi ve bu hastalara uygulanan antiretroviral tedavi (ART) rejimleri arasında virolojik yanıt, immünolojik yanıt ve istenmeyen etkiler açısından ne gibi farklar olduğunun ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Polikliniğimize 2003 başından 2015 sonuna kadar başvuran HIV-pozitif hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Bu hastalar arasından, HIV infeksiyonu nedeniyle daha önce herhangi bir tedavi görmemiş ve ilk kez başlanan ART'nin en az altı aydır düzenli olarak sürdürüldüğü 18 yaşından büyük 175 hasta çalışma kapsamına alındı. Bu hastaların demografik, laboratuvar ve klinik bilgileri toplandı. ART'nin 6. ayında HIV RNA düzeyinin 50 kopya/ml'nin altında bulunması, virolojik yanıt olarak değerlendirildi. Farklı ART rejimlerinin immünolojik yanıt yönünden değerlendirilmesinde, CD4+ T lenfositi sayılarındaki artışlar karşılaştırıldı. Çalışma verilerinin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics for Win¬dows Version 21.0 (Statistical Package for the Social Scien¬ces, IBM Corp., Armonk, NY, ABD) programı kullanıldı. Bulgular: ART alan 175 hastanın 133 (%76)'ü erkek, hastaların yaş ortalaması 42.8 ± 12.3'tü. Medeni durumu bilinen 143 hastanın 80 (%56)'i evliydi. Hastaların büyük çoğunluğu (n=139, %88.5) İstanbul'da yaşıyordu. Hastaların 84 (%48)'ünde heteroseksüel temas, 16 (%9.1)'sında homoseksüel temas, 3 (%1.7)'ünde perkütan yol, bulaşmadan sorumluyken; 72 (%41)'sinin bulaşma yolu bilinmiyordu. Hastaların 132 (%75.4) 'si ilkokul-ortaokul düzeyinde eğitim almıştı. HIV infeksiyonu evrelemesine göre hastaların 15 (%8.6)'i evre 1, 76 (%43.4)'sı evre 2, 84 (%48.0)'ü evre 3'tü. Çalışmaya alınan hastaların 5 (%2.9) 'i, değişen sürelerdeki izlemleri sırasında ölmüştü. Polikliniğimizde izlenen HIV-pozitif hastalarda en çok kullanılan rejimler, tenofovir/emtrisitabin (TDF/FTC)'in lopinavir/ritonavir (LPV/r) (n=102) ya da efavirenz (EFV) (n=39) ile kombine edildiği rejimlerdi.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to determine the epidemiological and clinical characteristics of HIV-positive patients seen in Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, and to put forward the differences in virological response, immunological response and adverse effects of administered antiretroviral therapy (ART) regimens in these patients. Materials and methods : Medical records of HIV-positive patients followed in our outpatient clinic in the years of 2003-2015 were analyzed retrospectively. 175 patients who have not treated before, who have regularly monitored for six months from the beginning of the therapy and whose age were more than 18 years old were included in the study. Demographic, clinical and laboratory data of patients were collected. HIV RNA levels which were under 50 copies/mL at the sixth month of ART was considered as virological response. When assessing the immunological response between different ART regimens, we compared the increase in CD4 + T lymphocyte counts. IBM SPSS Statistics for Windows Version 21.0 (Statistical Package for the Social Sciences , IBM Corp., Armonk , NY , USA) program was used in statistical analysis of the study data. Results: 133 (76%) of 175 patients who were recieving ART were male, mean age of the patients were 42.8 ± 12.3. 80 (56%) of 143 patients whose marital status was known were married. The majority of patients (n=139, 88.5%) lived in Istanbul. The routes of HIV transmission were heterosexual contact in 84 (48%), homosexual contact in 16 (9.1%), percutaneous contact in 3 (1.7%) of patients. In 72 (41%) of patients the route of transmission was not known. Of patients, 132 (75.4%) were graduated from primary and secondary school. According to staging of HIV infection, 15 (8.6%) of patients were stage 1, 76 (43.4%) of patients were stage 2 and 84 (48%) of patients were stage 3. Of patients in the study, 5 (2.9%) had died during the varying duration of follow-up. Mostly used ART regimens in our outpatient clinic were lopinavir/ritonavir (LPV/r) (n=102) and efavirenz (EFV) (n=39) combined with tenofovir/emtricitabine (TDF/FTC).