Tavşanlarda tam kat lokal eklem kıkırdağı hasarının tedavisine sistemik D vitamini suplementasyonunun etkisi
The effect of oral vitamin D supplementation to the treatment of full thickness local articular cartilage i̇njury in rabbits
  1. Tez No: 447297
  2. Yazar: OKAN TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Eklem kıkırdağı karmaşık ve ince yapısına rağmen eklemlerin yapısal ve fonksiyonel işlevlerinde büyük önem taşır. Eklem kıkırdağı hasarlarının iyileştirilmesi ortopedi pratiğinde önemli bir yere sahiptir. Buna rağmen hasar görmüş eklem kıkırdağının hyalin kıkırdak olarak iyileştirmek henüz başarılamamıştır. Bu çalışmada, D vitamininin eklem kıkırdağının hücresel ve ekstraselüler matriks komponentlerine etkisini araştırmak ve kıkırdak hasarının cerrahi tedavisi için ortopedi pratiğinde çok sık kullanılan mikrokırık yöntemiyle D vitamininin iyileşmeye olan etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Yeni Zellanda soyundan, erkek dişi karışık, yaklaşık 4 kg ağırlığında ve 1,5 yaşında 6 deney hayvanından oluşan 4 grup oluşturulmuş ve toplam 24 adet tavşan kullanılmıştır. Tüm deney hayvanlarının sağ diz medial femoral kondillerinde standart eklem kıkırdak harabiyeti oluşturulmuştur. Grup 1'de sadece kıkırdak hasarı oluşturulmuştur. Grup 2'de mikrokırık uygulaması yapılmıştır. Grup 3'te D vitamini suplementasyonu yapılmış ve Grup 4'de hem mikrokırık uygulaması hem de D vitamini suplementasyonu yapılmıştır. Deney hayvanları 16 hafta sonuda sakrifiye edilerek histolojik açıdan incelenmiştir. Histolojik inceleme sırasında ICRS, O'Driscoll ve Pineda skorlama sistemleri kullanılmıştır. Hyalin kıkrdağa en yakın sonuç Grup 4'te elde edilmiştir. Grup 1 ile karşılaştırıldığında diğer tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha iyi sonuçlara ulaşılmıştır. Grup 2 ile 4 arasında histolojik değerlendirmede grup 4 lehine fark tespit edilmiş olsa da bu fark istatistiksel verilere yansımamıştır. Sonuç olarak bu çalışmamızda tavşanlarda tam kat lokal eklem kıkırdağı hasarının tedavisine sitemik D vitamini suplementasyonunun pozitif etkisi olduğu gösterilmiştir. Geç dönem sonuçlara yönelik daha uzun takip süreli ve daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Articular cartilage has a crucial role in the structure and function of the joint in contrast with the complex and thin structure of it. Because of this, treatment of the articular cartilage injuries is important in orthopaedic practice. There are several non-sugical and surgical treatment methods for articular cartilage injuries. But, healing the damaged articular cartilage as its original form of hyaline cartilage has not yet been achieved. The aim of this study was to evaluate the effects of oral vitamin D supplementation to the cellular and extracellular matrix components of the articular cartilage and to compare the effects of oral vitamin D supplementation on damaged articular cartilage with the microfracture technique in rabbits which is frequently used in the treatmet of the articular cartilage injuries. In this study, twenty-four 18-months-old New Zealand rabbits were divided into four groups based on the treatment modality. In all rabbits a standart articular cartilage damage in the medial femoral condile of the right knee has been established. Only cartilage damage has been established in Group 1. Microfracture technique was used in Group 2. In Group 3 oral vitamin D supplementation was made and in group 4 both microfracture technique and oral vitamin D supplementation was used as a treatment method. All animals were sacrified after 16 weeks and were evaluated histologically with ICRS, O'Driscoll and Pineda scoring systems. The mean ICRS score was found as 0,5, 7,5, 4,4 and 9,7 in group 1, 2, 3 and 4 respectively. The mean O'Driscoll score was found as 1,3, 12,2, 5,8 and 15,5 in group 1, 2, 3 and 4 respectively. The mean Pineda score was found as 13, 8,2, 10,6 and 5,5 in group 1, 2, 3 and 4 respectively. Hyalin-like cartilage was observed in only Group 4. In Group 2, 3 and 4 statistically significant better results were achieved Compared with Group 1. Although better result were achieved in Group 4 comparing with Group 2, this difference has not reached the level of statistically significant. As a result, it has been shown that the systemic vitamin D supplementation has a positive effect in the treatment of local full-thickness articular cartilage injuries in rabbits. More comprehensive studies with longer follow-up period are necessary for better understanding the effects of vitamin D on articular cartilage.