Primer gonartroza bağlı total diz artroplastisi uygulanan hastalarda konvansiyonel yöntemle peroperatif belirlenen komponent diziliminin erken postoperatif dönemde radyolojik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of early postoperative radiological assessment of component alignment decided peroperatively by conventional methods i̇n the total knee arthroplasty performed in primary gonarthrosis
- Tez No: 447298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş : Total diz artroplastisi uygulaması esnasında komponentlerin her 3 plandaki diziliminde oluşabilecek hatalar erken revizyon nedenlerinin başında gelmektedir. Bu çalışmada primer gonartroz nedeniyle TDA'si uygulanan hastalarda anatomik referans noktalarına göre konvansiyonel yöntemle peroperatif belirlenen komponentlerin 3 planlı dizilim değişiklikleri incelenmiştir. Hastalar ve Yöntem : Kliniğimizde son 3 yıl içinde primer gonartroz nedeniyle TDA operasyonu uygulanmış olan 60 yaş üzeri hastalar hastane kayıt sisteminden tarandı. Daha önceden belirlenmiş protokol çerçevesinde dosyalarında ve hastane radyolojik veriler kayıt sisteminde operasyon öncesi ve operasyon sonrasına ait, planlanan açı ölçümlerine imkan sağlayacak şekilde referans noktalarını içeren ayak bileği, diz ve kalça eklemi bilgisayarlı tomografi tetkiki ve alt ekstremite boy uzunluk grafileri bulunan hastalar tespit edildi. Bu hastalar içinden operasyon öncesi ve operasyon sonrasına ait takip formları dosyalarından temin edilen 29 hasta ( 40 alt ekstremite ) çalışmaya dahil edildi. Bulgular : Hastaların preoperatif koronal plan deformitesi arttıkça erken dönemde fonksiyonel anlamda elde ettikleri kazanç daha fazla olmaktadır. Komponent implantasyonu sonucunda femoral anteversiyonda (p=0,002), tibial torsiyon (p=0,001), ve kombine alt ekstremite rotasyon açılarında (p=0,001) anlamlı derecede azalma tespit edilmiştir. Diz rotasyon açısının cerrahi sonrası nötrale yaklaştığı ve tibiofemoral uyumun anlamlı derecede arttığı görülmüştür (p=0,001). Postoperatif femoral komponent rotasyonu 3 derece ER ve 3 derece İR aralığında olan hastaların, bu aralığın dışında olan gruba göre erken dönem fonksiyonel skorlarında anlamlı derecede artış tespit edilmiştir (p=0,031). Sonuç :. TDA sadece diz ekleminde değil tüm alt ekstremitede 3 planda dizilim değişikliğine yol açmaktadır. Bu dizilim değişikliklerinin ortaya çıkaracağı sonuçların değerlendirilmesinde daha uzun takip sürelerine sahip çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
İntroduction : In case of failure of non-operative treatment in tricompartmental osteoarthritis of the knee, total knee artroplasty (TKA) is a commonly preferred surgical procedure. In this study, we radiologically examined the effect of alignment of these 3 components perioperatively assessed by conventional methods on overall alignment of lower extremity. Materials and Methods : Patients over 60 years of age who underwent TKA due to primary gonarthrosis were searched from registration system. According to the protocol designated before, the patients who has preoperative and postoperative lower extremity full length radiographies and computed tomography of ankle, knee and hip joints, in their files or radiological database of the hospital which includes reference points enable us making planned angle measurements, were determined and 29 patients (40 lower extremity were included in the study. Results : Functional outcomes in the short term period have improved as the preoperative coronal plan deformity increases. Femoral anteversion (p=0,002), tibial tortion (p=0,001) and combined lower extremity rotation angles (p=0,001) were decreased significantly after component implantation. Knee rotation angle had become close to neutral and tibiofemoral congruency were significantly increased (p=0,001). There was a significant increase in the short term functional outcome scores in patients who had postoperative femoral component rotation of 3 degrees of ER and 3 degrees of IR, compared with patients who was out of this range (p=0,031). Conclusion : It is possible to correct implant alignment with conventional methods. To better understand the effects of these changes, need for long term follow-up.