Over kanserlerinin primer evrelemesinde ve nüks/metastaz araştırmasında PET/BT' nin yeri
The importance of PET/BT imaging at primary staging of ovarian cancer and recurrence and metastasis research
  1. Tez No: 447302
  2. Yazar: REŞİT AKYEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET SAİT SAĞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda over kanserinin inisyal evrelemesinde, over malignitesinden şüphelendiğinde ve nüks-metastazlarının tespitinde F-18 FDG-PET/BT'nin olumlu ve olumsuz yönlerini araştırdık. Ocak 2007- Ocak 2013 tarihleri arsında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalında FDG-PET/BT uygulaması için gönderilen, primer over kanseri ve nüksten süphelenilen 93 over kanseri öntanılı-tanılı hasta çalısmaya dâhil edildi. Bu olgular Primer Over Kasneri şüphesiyle PET çekilen hastalardan ve primer cerrahi ve bazal kemoterapi almış, takip sırasında klinik bulgularla, serum tümör belirteçleri ve/veya diğer görüntüleme yöntemleriyle nüks düşünülen olgulardı. Hastaların yaşları 15-83 arasındaydı. Tüm PET incelemeleri anabilim dalımızda mevcut 6 kesitli multidedektör BT entegre edilmis yüksek rezolüsyonlu PET tarayıcıda yapıldı. Rekürren over kanserinin değerlendirilmesinde FDG-PET/BT'nin duyarlılığı %93,özgüllüğü % 66, doğruluğu % 89 iken, CA-125 tümör belirteç düzeyinin rekürren hastalığı tespit etmedeki duyarlılığı % 90, özgüllüğü %66, doğruluğu % 86 bulundu. PET/BT ile 71 hastada lokal rekürrens, 46 hastada abdomino-pelvik lenf nodu metastazı, 7 hastada servikal lenf nodu metastazı, 7 hastada uzak metastaz tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışma ile FDG-PET/BT'in primer over kanserinde özellikle batın dışındaki metastatik odakların gösterilmesiyle inisyal evrelemede ve rekürren over kanseri tanı ve takibinde üstün bir metod olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study we investigated the favourable and unfavourable aspects of F-18 FDG-PET/CT for detection of ovarian cancer relapse or metastases. Between January 2007-January 2013, 93 patients that were referred to I.U Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Nuclear Medicine with suspicion of primary ovarian cancer or relapse disease were included in this present study. These cases consisted of patients with suspected primary ovarian cancer and recurrence during follow-up of operated ovarian cancer. Ages of the patients were between 15-82 years. All PET examinations were performed with a high resolution PET integrated to a 6-Slice Multidetector CT located in our department. In the evaluation of recurrent ovarian cancer FDG-PET/CT had 93% sensitivity, 66% specificity, 89% accuracy, whereas CA-125 marker had 90% sensitivity, 66% specificity and 86% accuracy. By the help of PET/CT in 71 patients local recurrence was detected, in 46 patients abdominopelvic lymph node metastasis were detected, in 7 patients cervical lymph node metastasis were detected and in 7 patients distant metastasis were detected. As a conclusion it was demonstated that FDG-PET/CT is an outstanding method in primary ovarian cancer in the initial grading and in the diagnosis and follow up of recurrent ovarian cancer by detecting especially distant metastatic focuses apart from abdomen.