Baş boyun bölgesi yerleşimli adenoid kistik karsinomların yayılım yollarının belirlenmesi
Determination of spreading pattern in head and neck area adenoid cystic carsinomas
  1. Tez No: 447301
  2. Yazar: GUNEL ZALOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET FAZİLET DİNÇBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
AMAÇ: Adenoid kistik karsinomlu hastalarda perinöral invazyon tutulumu ve buna bağlı olarak sinirler boyunca yayılım sık görüldüğünden radyoterapi alanlarının buna göre revize edilmesi amaçlanmıştır MATERYAL VE METOD: 1989-2013 yılları arasında majör ya da minör tükürük bezi, adenoid kistik tümör tanısıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi polikliniğine başvuran, primer ve postoperatif radyoterapi uygulanan 48 hasta çalışmaya alındı ve hasta dosyalarından elde edilen bilgiler geriye dönük olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, histolojik grade, tümör çapı, cerrahi sınırı, perinöral invazyon, lenf nodu tutulum durumu, kemik doku invazyon durumu, radyoterapi dozu,yineleme yerleri prognostik açıdan değerlendirilen faktörlerdir. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen 48 hastanın 21'i erkek, 27'i kadındı. Median yaş 48dir ( 32- 78).13 hastanın tümörü majör tükürük bezinde; 35 hastada minör tükürük bezindedir. Tümör evresi T1, T2, T3 T4 ve Tx olan hastaların sayıları oran olarak sırasıyla %10, %17, %17, %52 ve %4tir; 5 hastada ( %10) tanı zamanı lenf nodu tutulumu mevcuttur. Perinöral invazyon ve cerrahi sınır pozitifliği sırasıyla hastaların %50 ve %60 'ında mevcuttur. Ortalama radyoterapi dozu 60 Gy (50-70 Gy)'dir SONUÇ: Başlıca başarısızlık yerleri primer tümör loju ve uzak metastaz (en sık akciğer) olarak saptanmıştır.Sinir trasesi boyunca yayılım olasılığı çok düşük bulunmuştur .Sadece majör sınır tutulumu olan yüksek riskli olgularda trase boyunca uzanımının göz önüne alınabileceği, diğerlerinde radyoterapi alanının kafa tabanına kadar uzatılmasının çok gerekli olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: Since the incidence of the disease spreading via nerves due to the perineural invasion is high in patients with adenoid cystic carcinoma, revision of the radiotherapy areas was aimed in these patients. MATERIAL AND METHODS: Forty-eight patients who were treated between 1989 and 2013 in Department of Radiation Oncology, Cerrahpasa Medical Faculty, with the diagnosis of the adenoid cystic tumor of major and minor salivatory glands, were included in the trial and patient cards retrospectively were analyzed. Age, gender, histological grade, tumor size, surgical margin, perineural invasion, the status of the lymph node involvement and bone tissue invasion, radiotherapy dosage, recurrence sites were evaluated as a factor affecting results. RESULTS: Twenty-one out of 48 patients were male and 27 of them were female. Mean age was 48(32-78). In 13 of these patients, the tumor was found in major and in 35 patients in minor salivatory glands. The percent of the patients with the tumor stage of T1, T2, T3, T4, and Tx were 10%,17%,17%,52% and 4%, respectively. Lymph node involvement was found in 5 of patients (10%). Perineural invasion and positive surgical margin were seen in 50% and 60% of patients, respectively. Mean radiotherapy dose is 60Gy (50-70 Gy). CONCLUSİON: Primary tumor side and distant metastasis ( the most common side is the lung) were founded as the main failure area. The probability of the spreading of the tumor with the nerve was very low.Extending the radiotherapy area up to skull base should be considered only for the patients with major nevre involvement that is accepted ta be a high-risk skull base reccurrence.