Tümör nekroz faktör-alfa inhibitörü kullanan aksiyal spondiloartritli olgularda tiroid nodüllerinin klinik önemi
The clinical importance of the thyroid nodules during tumor necrosis factor-ALPHA inhibitor therapy in patients with axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 447303
  2. Yazar: RANA TERLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Aksiyal spondiloartritli (SpA) hastalarda tiroid nodülü varlığının klinik önemi maliniteyi dışlamaktır. Tümör nekroz faktör (TNF)-alfa inhibitörü kullanan olgularda gelişebilecek potansiyel maligniteler akıllarda önemli bir soru işareti oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, TNF-alfa inhibitörü kullanan aksiyal SpA'lı olguları tiroid malignitesi varlığı açısından değerlendirmektir. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Eylül-Aralık 2015 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, ASAS (Assessment of Spondyloarthritis International Society) kriterlerine göre aksiyal SpA tanısı almış 70 olgu dahil edildi. Bu olgulardan 40'ı TNF-alfa inhibitörü tedavi alan gruptayken; 30'u TNF-alfa inhibitörü tedavi almamış olan olgulardı. Tüm olgulara, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği'nde, klinisyen tarafından ultrasonografi cihazı ile tiroid nodülü taraması yapıldı. Nodül varlığında olgular Radyoloji Kliniği'ne yönlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 38 ± 9,87'di. Olguların % 75,7'si erkekti. Gruplar arasında demografik veriler açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu. TNF-alfa inhibitörü tedavi alan gruptaki 40 olgudan 15'inde; TNF-alfa inhibitörü naif gruptaki 30 olgudan 11'inde tiroid nodülüne rastlandı. TNF-alfa inhibitörü tedavi alan gruptaki 4 olguya ince iğne aspirasyon biyopsi yapıldı ve 2 olguda papiller tiroid karsinomuna rastlandı. TNF-alfa inhibitörü naif gruptaki olgularda biyopsi gerektirecek nodüle rastlanmadı. TNF-alfa inhibitörü kullanan kadın olgular için SIR:2,7 (% 95 GA:2,6-24), erkek olgular için SIR:2,03 (% 95 GA:1,9-18) olarak hesaplandı ve her iki cinste de tiroid malignitesi riskinde normal populasyona göre artış görüldü. Sonuç: TNF-alfa inhibitörü tedavi alan aksiyal SpA'lı olgularda tiroid malignitesi riskinde hafif bir artış saptadık. TNF-alfa inhibitörü ilaç başlanması planlanan olguları malignite açısından tararken tiroid bezini de ihmal etmemeliyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The clinical importance of the thyroid nodules in patients with axial spondyloarhritis (SpA) rests with the need to exclude thyroid malignancy. Potential for developing malignancies with tumor necrosis factor (TNF)-alpha inhibitors is an important question in our minds. The aim of this study is to assess the risk of thyroid malignancy with TNF-alpha inhibitors in patients with axial SpA. Material and methods: From September 2015 until December 2015, 70 patients diagnosed as axial SpA according to ASAS (Assessment of Spondyloarthritis International Society) criteria, were included in the research. Fourty of the patients were experienced TNF-alpha inhibitor therapy and thirty of the patients were TNF-alpha inhibitor naive. All patients underwent thyroid ultrasound for any nodule(s) by the clinician in Physical Medicine and Rehabilitation clinic. If there was an abnormal finding in the thyroid ultrasound, the patient was referred to a radiologist. Results: The mean age was 38 ± 9,87 years; % 75,7 of the patients were male. Non of the demographic differences were statistically significant between groups. In the groups, 15 of 40 patients who experienced TNF-alpha inhibitor therapy and 11 of 30 patients who were TNF-alpha inhibitor naive had thyroid nodule(s). Four patients of TNF-alpha experienced group underwent fine needle aspiration biopsy and two of them were diagnosed as papillary thyroid carcinom. None of the nodules in TNF-alpha inhibitor naive patients required biopsy. Standardised incidence ratio (SIR) was found that increased for both male (SIR: 2,03 % 95 CI: 1,9 to 18) and female (SIR: 2,7 % 95 CI: 2,6 to 24) when compared to normal population. Conclusion: We saw a mild increase in thyroid malignancy in axial SpA patients experienced TNF-alpha inhibitor therapy. Consequently we should take attention to thyroid gland while screening patients for malignancy before TNF-alpha inhibitor therapy.