Sarkoidoz tanısı konulan hastalarda doku doppler, miyokard performans indeksi ve strain görüntüleme ile sağ ve sol miyokard fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of left and right ventricular systolic and diastolic function with tissue doppler, strain echocardiography imaging and myocardial performans (TEİ ) index in patients with the diagnosis of sarcoidosis
  1. Tez No: 447304
  2. Yazar: ABDULCELİL SAİT ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Belirgin kardiyak sarkoidoz, sarkoidoz tanılı hastaların yalnızca %5'inde belirlense de patolojik serilerde %20-30 oranında saptanmıştır. Toplumlara göre görülme sıklığı değişken olup bazı etnik gruplarda %58 civarında aşikar tutulum bildirilmiştir. Kardiyak sarkoidoz doku Doppler strain görüntüleme gibi yeni tetkiklerle subklinik tutulum tespit edilerek erken tanı ve tedavi ile bulgularda düzelme sağlanabilir. Bu çalışmada, konvansiyonel ekokardiyografik incelemede bulgusu olmayan hastalarda doku Doppler strain görüntüleme ve MPİ ile sol ve sağ ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal/Metod: Haziran 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında evre I/II sarkoidoz tanısı ile takip edilen iskemik veya kalp yetersizliği semptom ve bulguları olmayan 31 hasta ile 30 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubunun konvansiyonel ekokardiyografik, doku Doppler strain görüntüleme ve doku Doppler incelemelerinden hesaplanan sağ ve sol ventrikül MPİ değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Ortalama yaşı 41,32+/-7,56 yıl olan 16 erkek ve 15 kadın hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşdeğer 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. İki gruptaki hastaların EF, PASB ve TAPSE değerleri benzerdir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Left and Right Ventricular Systolic and Diastolic Function with Tissue Doppler, Strain Echocardiography Imaging and Myocardial Performans (Tei ) Index. Introduction: Manifest cardiac sarcoidosis is readily diagnosed in only 5% of the cases. Nonetheless in post-mortem series pathologic investigation reveals cardiac involvement in about 20-30% of sarcoidosis patients. There is variation in the prevalance of cardiac involvement among different ethnic populations with numbers reported up to 58% . Early diagnosis and treatment can reverse pathological findings in cases with cardiac involvement. We aimed to investigate the prevalance of subclinical cardiac involvement by strain echocardiyography imaging and myocardial performance (Tei) index calculated from tissue Doppler echocardiography in sarcoidosis patients with normal conventional echocardiographic findings Methods and Materials: The study population were enrolled in between June 2015-January 2016 from the outpatient clinics of Department of Internal Medicine at Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital. Sarcoidosis group consists of 31 patients, including 16 males and 15 females. Control group consists of 30 healthy volunteers including 15 males and 15 females. Tissue doppler, strain echocardiography and myocardial performance index values were analysed and compared between the patient and control groups. Results: Mean age of the patient group was 41,32+/-7,56 years. Age, sex, body-mass index (BMI), functional capacity, family history of cardiac disease and conventional echocardiographic findings except left atrial volume and left atrial area index values were similar between the groups.