Erişkin çölyak hastalarının odyovestibüler değerlendirilmesi
Audiovestibular evaluation of adult celiac patients
  1. Tez No: 447305
  2. Yazar: NESRETTİN FATİH TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AHMET ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı toplumda sık görülen otoimmün Çölyak hastalarında vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller(vemp),video head impuls test (vhit) ve odyometrik incelemeler ile odyovestibulopati değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2013-2015 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji bölümünde takipli 18-65 yaş arası 31 Çölyak hastası ile 30 gönüllü sağlıklı birey alındı. Her iki gruba odyometri timpanometri ve akustik refleks ile odyolojik, VEMP ve VHİT ile vestibüler değerlendirme yapıldı. Tüm katılımcıların Anti doku transglutaminaz Ig A değerleri ve hasta bireylerin hastalık süreleri dokumente edildi. Bulgular:Çalışmaya yaş ortalamaları 35,9±12,8 yıl olan 11 erkek 20 kadın toplam 31 hasta ve yaş ortalamaları 37,6±11,6 yıl olan 14 erkek 16 kadın toplam 30 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Saf ses eşiklerihasta ve sağlıklı grup arasında karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Ancak antikor seviyesi yüksek grupta yüksek frekanslarda işitme eşikleri istatistiksel anlamlı bulundu. VEMP testinde gruplar arası anlamlı fark bulunmadı. vHIT testinde 6 semisirküler kanalın VOR (vestibülooküler refleks) kazançları karşılaştırıldığında hasta grubunda sağ anterior kanalda istatistiksel anlamlı düşüş izlendi. Sonuç: Bu çalışmada elde ettiğimiz nicel veriler ışığında antikor seviyesi ve hastalık süresinin artışı saf ses eşiklerini etkileyeceği yönündedir
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluateaudiovestibular system of Celiac Disease patients with performing vHIT, VEMP and audiological tests. Materials and Methods: In our study, 31 Celiac patients and 30 healthy people who applied to Cerrahpasa Medical School Department of Gastroenterology were accepted as volunteers between 2013-2015. Audiological evaluation is made with audiometry,tympanometry and acustic reflex tests; vestibuler evalution is made with VEMP and VHIT. Anti tissue tranglutaminse Ig A levels of all volunteer's and the duration of the disease have been documented. Results: A total of 31 patients (11 male and 20 female) with a mean age of 35,9±12,8 years and 30 healthy controls (14 male and 16 female) with a mean age of 37,6±11,6 years were included into this study. Comparison of pure tone averages of patient and control groups is not reveal a statistically significant difference. However, hearing threshold averages of the high antibody group at high frequencies were significantly different. No significant difference was observed in the VEMP test. In the vHIT test, when 6 semicircular canals were compared for VOR (vestibuloocular reflex) gains, a significant decrease was observed at the right anterior canal in the patient group. Conclusion: Quantitavie outcomes that we obtained in this study represented that increasing level of antibody and the duration of disease have an effect upon püre tone thresholds.