Erişkin çölyak hastalarının genel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of general characteristics of adult celiac patients
- Tez No: 672830
- Danışmanlar: PROF. ESİN BEYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Çölyak hastalığı kliniği oldukça farklı ve değişken olabilir. Günümüzde atipik semptomlarla başvuran çölyak hastalarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle Çölyak Hastalığı tanısı alan bireylerin hastaneye başvuru şikayetleri, klinik özellikleri, rutin tetkikler sırasında istenen laboratuvar bulguları, endoskopik bulguları, patolojik bulguları inceleyerek hastaların ne kadarının atipik çölyak olduğunu saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve İç Hastalıları kliniğine 2007 ile 2014 tarihleri arasında takip edilen 18 yaş üstü tüm çölyak hastalığı tanısı alan 89 hasta dahil edildi. Hastaların dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, şikayetlerinin başladığı zamanki yaşları, hastaneye başvuru şikayetleri, klinik özellikleri, rutin tetkikler sırasında alınan laboratuvar tetkikleri, endoskopi bulguları, patoloji sonuçları kaydedildi. BULGULAR: Hastalarımızın yaş ortalaması 37±1.5 yıldı. Kadın/Erkek oranı 2.1/1'dir. Hastaların şikayetleri incelendiğinde en sık halsizlik (%49.4), iştahsızlık (%33.7) ve dispepsi (%22.5) görülürken klasik semptomlardan diare (%19.1) az sıklıkla görülmüştür. Hastaların %7.8'inde başvuru anında herhangi bir şikayeti görülmezken %47.1'inde yalnızca ekstrainestinal semptomlar mevcuttu. Başvuru anında hastaların %47'sinde anemi, %73.4'ünde demir eksikliği, %55.4'ünde vitamin B12 eksikliği ve %8.9'unda folat eksikliği vardı. Glutensiz diyet öncesi ve sonrası hemoglobin, ferritin, vitamin B12 ve folat değerleri karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı artış saptandı (p ˂0.0001). Hastaların tedavi öncesi %14.6'sında trombositoz saptandı. Tedavi öncesi ve sonrası trombosit değerleri karşılaştırıldığında yüksek olanlarda istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlendi (p=0.04). Hastaların %96.1'inde vitamin D eksikliği, %22.7'sinde hipokalsemi ve %15.1'inde hipoalbünemi saptandı. Tedavi öncesi ve sonrası vitamin D, kalsiyum ve albümin değeri karşılaştırıldığında düşük olanlarda istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p ˂0.0001). Hastaların %15.7'sinde osteporoz ve %16.2'sinde INR de uzama gözlendi. Hastalarımızın tanı anında %25.3'ünde transaminaz yüksekliği saptandı. Tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında transaminaz seviyesi yüksek olanlarda istatiksel olarak anlamlı düşüş gözlendi (p ˂0.0001). Hastalarımızın tedavi öncesi serolojik testlerinde Ig A EMA %90.2, Ig G EMA %88.9, Ig G AGA % 83, Ig G tTG %82.7, Ig A AGA %81.6, Ig A tTG %72 oranında pozitifti. Hastalarımızın tedavi öncesi endoskopi bulguları %50.2 normal görünüm, %25.4'ünde mozaik patern, %12.6'sında foldlarda silinme, %12.6'sında nodüler görünüm ve %9.5'inde tarak sırtı görünümü mevcuttu. Hastalarımızın patoloji raporları incelendiğinde %83.4'ü ileri evre olup Marsh Tip 3'tü. Aynı zamanda hastalarımızın %49.2'sinde H.pylori pozitifliği saptandı. SONUÇ: Çölyak hastalığı tipik olgularda akla getirmek daha kolay bir hal alırken atipik olgularda daha az düşünülüyor olması tanıda zorluk yaratan durum olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden atipik semptomlarla başvuran hastalarda da çölyak hastalığı aklımızın bir köşesinde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Clinical manifestations of celiac disease can be variable. Lately there are increased numbers of patients which are consulted with atypical symptoms of celiac disease. We aimed to investigate the atypical celiac disease rates searching by laboratory results, endoscopic findings and pathological finding of celiac disease patients. MATERIAL AND METHODS: 89 patients with celiac disease who were over 18 years old and admitted to Gastroenterology and Internal Medicine ward and outpatient clinics of Keçiören Training and Research Hospital between years of 2007 and 2014. Patients informations were researched retrospectively. Their genders, ages, ages when their symptoms has begun, symptoms of admitting the hospital at first place, clinical manifestation, laboratory and pathological results and endoscopic findings were investigated. FINDINGS: Patients age of average were 37±1.5 years. Ratio of gender female/male 2.1/1. Most common symtomps were fatigue (%49.4), anorexia(%33.7) and indigestion (%22.5). Diarrhea which is a classical symptom was less common (%19.1). %7.8 of patients weren't had got any compliments when they admitted and %47.1 of them had got only extraintestinal symptoms. When they admitted firstly, %47 of them had anemia and %73.4 with iron deficiency, %55.4 with vitamin B12 deficiency and %8.9 with folat deficiency.