Ratlarda akut pankreatite bağlı gelişen böbrek hasarında lycium barbarum(GOJİ) bitki ekstresinin koruyucu etkilerinin incelenmesi
Investigation of the protective effects of lycium barbarum (goji) plant extracts in rats with acute pancreatitis induced kidney injury
  1. Tez No: 447314
  2. Yazar: TUĞBA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BATÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı şiddetli inflamasyonun ve oksidatif stresin akut pankreatit patofizyolojisindeki rolü göz önünde bulundurularak cerulein ile deneysel olarak akut pankreatit oluşturulan ratlarda antiinflamatuar ve antioksidan etkili bileşenlere sahip olduğu bilinen Lycium barbarum bitki ekstraktının akut pankreatite bağlı gelişen böbrek hasarında tedavi edici etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada ortalama 250-300 g ağırlığında 3-4 aylık, 36 adet dişi Wistar albino ratlar her grupta 12 rat olacak şekilde üç gruba ayrıldı: 1. grup (kontrol grubu, 10 gün süreyle ad libitum standart yem ve su ile beslenip sadece serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı). 2. grup (cerulein grubu, 10 gün süreyle ad libitum standart yem ve su ile beslendikten sonra akut pankreatit indüksiyonu iki saat ara ile total doz 100 µg/kg v.a. olacak şekilde iki kez intraperitonal olarak uygulanan 50 µg/kg v.a. cerulein ile sağlandı). 3. Grup (Lycium barbarum (LB) grubu, cerulein enjeksiyonundan 10 gün önce Lycium Barbarum bitki ekstraktı intragastrik gavaj yöntemiyle 6 mg/ml/gün dozda 10 gün süreyle verildi. Bu sürede standart yem ve suyla beslenmeye devam edildi). 10 günlük sürenin sonunda cerulein enjeksiyonundan 24 saat sonra ratlar servikal dislokasyona tabi tutularak sakrifiye edildi. Ratlarda, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktivite tayinleri, 8-hidroksi deoksiguanozin (8-OHdG) miktarı, malondialdehit (MDA) düzeyi ve protein miktar tayini için böbrek doku örnekleri alındı. Akut pankreatit şiddetini belirlemek için böbrek dokularının histopatolojik değerlendirilmelerin yanında serum lipaz, IL-1 ve IL-6 düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Sonuçlarımızda cerulein grubunda artan IL-1, IL-6, 8-OHdG, MDA ve CAT seviyelerinin LB bitki ekstraktı ile anlamlı olarak azaldığı gözlendi. Buna ek olarak serum lipaz düzeylerinde önemli bir fark bulunmadı. Sonuç: Sonuç olarak LB bitki ekstraktının verilmesi akut pankreatite bağlı gelişen böbrek dokusunda oksidatif hasarı azaltmak suretiyle dokudaki inflamatuar reaksiyonları kısmen önleyici bir etkiye sahip olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is to investigate therapeutic effects of Lycium barbarum plant extracts known to possess anti-inflammatory and antioxidant components on renal injury due to acute pancreatitis in rats experimentally induced acute pancreatitis with the cerulean by considering the roles of severe inflammation and oxidative stress in the pathophysiology acute pancreatitis. Method and materials: In this study, 36 female Wistar albino rats, the average weight of 250-300 gr 3-4 months, were used and divided into three groups of 12 rats in each group: Group 1 (the control group, fed with standard chow and water ad libitum for 10 days and only a saline injection was done). Group 2 (cerulein group, after feeding with ad libitum access to standard chow and water in 10 days and acute pancreatitis induction was applied twice in every two hours by a total dose of 100 mg / kg v.a. administered intraperitoneally 50 mg / kg v.a. cerulein). Group 3 (Lycium barbarum (LB) group, 10 days before the cerulein injection, Lycium barbarum plant extract was provided with intragastric gavage method in 6 mg / mL / day dose for 10 days. During this period it continues to be fed with standard chow and water. After 10 days, 24 hours after injection of cerulein, the rats were sacrificed after subjected to cervical dislocation. Kidney tissue samples were taken from the rats to determine the amount of protein, the level of malondialdehyde (MDA), the quantity of 8-hydroxy-deoxyguanosine (8-OHdG), and activity assays of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) enzyme. To determine the severity of acute pancreatitis, as well as the histopathological evaluation of kidney serum lipase, IL-1 and IL-6 levels were measured. Research Findings: In the cerulein group, increased IL-1, IL-6, 8-OHdG, MDA and CAT levels were observed significantly reduced with LB plant extract. In addition, there was no significant difference in serum lipase levels. Conclusion: Consequently, we concluded that giving the LB plant extract reduces oxidative damage to renal tissue due to acute pancreatitis and have a partial preventive effect on inflammatory reaction in the tissue.