Adnan Menderes Üniversitesi çocuk nöroloji polikliniğinin hasta profili, başvuru nedenleri ve tanıları
Adnan Menderes University pediatric neurology polyclinic's patient profile, consultations and diagnosis
  1. Tez No: 447315
  2. Yazar: SEVAL ÇOLAK ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FAHRİYE TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ: Çocuk nörolojisi pratiğinde sık karşılaşılan hastalıklar epilepsi, mental motor gerilik, serebral palsi, febril konvülziyon, non epileptik paroksismal olaylar ve baş ağrısı sayılabilir. Rutin klinik uygulamada hastalıkların sıklığının ve özelliklerinin değerlendirilmesi, akraba evliliği ve genetik kökenli hastalıkların erken dönemde tanınması büyük öneme sahiptir. Biz de çalışmamızda ADÜ çocuk nöroloji polikliniğine başvuran olguları retrospektif olarak değerlendirerek çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitiminde farkındalık oluşturmayı amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEM: ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniğine Kasım 2006- Eylül 2015 yılları arasında başvuran 5200 olgunun dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Tanımlayıcı, kesitsel olan bu çalışmada dosyalardan olguların başvuru yaşı, cinsiyeti, başvuru nedeni, prenatal öykü doğum haftası, doğum şekli, postnatal öykü, psikomotor gelişim basamakları, anne- baba arası akrabalık ilişkisi, ailede benzer hastalık öyküsü, aldıkları tanı, özel eğitim/ fizik tedavi rehabilitasyon alıp almadıklarına bakıldı. Dosya verileri tam olan 4649 olgunun dosyaları değerlendirmeye alındı. BULGULAR: Olguların %55'i erkek %45'ini kız olgular oluşturuyordu. Polikliniğe en sık %34,5 (1585) olgu ile süt çocukları, 2. Sırada %32,2 (1506) olgu ile 6-12 yaş arası çocukların başvurduğu görüldü. 1 yaş üstü başvuruların ortalama yaşı 7,72±4,52 (1-18)'i yıl idi. Olguların %17,5'nun (812) anne ve babası arasında akrabalık vardı. Hastalık tanısı alan %26,9 (1250) çocukta ailede benzer bir hastalık saptandı. Doğumların %86,9'u (4039) term doğum iken %13,1'i (610) preterm doğumdu. %66,7 (3100) çocukta psikomotor gelişim yaşına uygun iken, %33,3 (1549) çocukta psikomotor gelişim yaşına uygun değildi. En sık başvuru yakınması içinde ilk üç sırada: %47,7 (2.218) ile nöbet,% 8,1 (376) ile gelişim geriliği, %7,4 (342) ile baş ağrısı yer alıyordu. En sık hastalık tanısı içinde ilk üç sırada: epilepsi %27 (1257), serebral palsy %9,7 (452), febril konvülziyon %7,3 (341) yer alıyordu. Hastalık tanısı alanların %19'u (866) herhangi bir nedenle rehabilitasyon alıyordu. SONUÇ: Çocuk nörolojisi uygulamasında sık karşılaşılan hastalıklar ve ilişkili faktörlerin ayrıntılı sorgulanması büyük bir önem taşımaktadır. Anne-baba arasındaki akraba ilişkisinin sorgulanması, perinatal dönemdeki sorunların kayıt altına alınması ve hastaların yaşına uygun gelişim basamaklarının düzenli şekilde takip edilmesinin bu hastalardaki morbidite ve mortaliteye anlamlı katkılar sağlayabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Çocuk Nörolojisi Hastalıkları, Etyoloji, Demografik veri
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Epilepsy, mental motor retardation, cerebral palsy, febrile convulsions, non epileptic paroxysmal events and headache are the frequently encountered diseases in the practice of pediatric neurology. In the routine clinical practice; evaluation of the frequency and feature of diseases, cross-cousin marriage and diseases depending on genetic discriminations have great importance. The purpose of the current study was to create awareness on pediatric residency by the retrospective evaluation of the patients who were applicants of Adnan Menderes University pediatric neurology department. PATIENTS AND METHOD: 5200 fact's file registration who applied to Adnan Menderes University Research and Application Hospital Pediatric Neurology Clinic during November 2006-September 2015 were evaluated retrospectively. In the curent study which is definer, cross-sectional; case's application age, gender, cause of admission, prenatal story birth week, mode of delivery, similar disease story in the family, diagnostics, special education and rehabilitation past were analyzed. 4649 case's file with full information were assessed. FINDINGS: Cases consisted of %55 percent boys and %45 girls. Infants, with %34,5 (1672) patients, were the most frequent applicants of the policlinic and children aged 6 to 12 were in the second rank with %32,3 (1563) patients. Average age for applicants above 1 years of age was 7,72±4,52 (1-18) years. %17,5 (812) percent of the cases' parents were relatives. %26,9 (1250) children who had disease diagnosis had similar illness in the family. Birth's %86,9 (4039) percent was term and %13,1 (610) was pre-term birth. Psychomotor development was appropriate for developmental age for %66,7 (3100) children and not appropriate for %33,3 (1549) children. The most three frequent applications were crisis with %47,7 (2.218), growth deficiency with % 8,1 (376) and headache with %7,4 (342). The most common three diagnostics were epilepsy %27 (1257), cerebral palsy %9,7 (452), and febrile convulsions %7,3 (341). %19 (866) percent of the patients who had disease diagnosis were also taking rehabilitation. KEY WORDS: Pediatric Neurology Diseases, Etiology, Demographic Data