Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik kamplarında görev yapan liderlerin özetkililik-yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
The analysing of the self-effectiveness/competence levels of the leaders who working in the youth camps which affiliated to the Ministry of Youth and Sport
- Tez No: 447313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN DÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik kamplarında görev yapan kamp liderlerin Öz etkililik-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı betimsel türdeki araştırmanın evrenini gençlik kamplarında görev yapan aktif 1217 lider oluştururken, örneklemi 400 aktif lider oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Gözüm ve Aksayan (1999) tarafından Türkçeye uyarlanan ÖEY ölçeğinin yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Araştırmamızda ölçek sorularının Cronbach alfa değeri 0.86 olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde Pearson ki-kare, bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the self-efficacy levels of camp leaders who served in the youth camps of the Ministry of Youth and Sports. While the population of this descriptive study is constituted by 1217 active leaders working in the youth camp leader, the sample is constituted by 400 active leaders. The personal information form and the questionnaire form which composed of self-efficiency/efficacy scale adapted into Turkish by Gözüm and Aksayan (1999) were used as data collection tools. The Cronbach's alpha coefficients of scale questions was found as 0.86 in this study. Pearson's chi-square, independent samples t-test and one-way ANOVA were used in the analysis of the data.