Kinolon dirençli escherichia colı klinik izolatlarında plazmidik direnç mekanizmalarının araştırılması
Investigation of plasmid-mediated resistance mechanisms in quinolone resistant clinical escherichia coli isolates
  1. Tez No: 447319
  2. Yazar: PINAR AKÇAY ÖZLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kinolonlar, Escherichia coli gibi Gram negatif mikroorganizmaların oluşturduğu enfeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak kinolon direnci bu grup antibiyotiklerin ampirik tedavide sıkça kullanılması nedeniyle hızlı bir artış göstermektedir. Bu çalışmanın amacı 2012 Ocak ve 2013 Aralık tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı'nda kinolon direnci tespit edilen Escherichia coli suşlarında plazmid aracılı qnr, aac(6')-Ib ve qepA direnç genlerinin araştırılmasıdır. Çeşitli klinik örneklerden elde edilen kökenlerin disk difüzyon yöntemiyle ampisilin, ampisilin/sulbaktam, sefazolin, seftazidim, sefotaksim, sefoksitin, sefuroksim, gentamisin, tobramisin, amikasin, siprofloksasin, levofloksasin, norfloksasin, ofloksasin, nalidiksik asit, piperasilin-tazobaktam, ertapenem, imipenem, meropenem, trimetoprim-sülfometoksazol antibiyotik duyarlılıklarına bakıldı. Bu kökenlerin siprofloksasin, levofloksasin, ofloksasin ve norfloksasin MİK değerleri mikrodilüsyon yöntemi ile tespit edildi. Daha sonra qnrA, B, S, C, aac(6')-Ib ve qepA direnç genleri PZR ile araştırıldı. Kinolon dirençli Escherichia coli kökenlerinden 62' sinde (%60,19) plazmid aracılı kinolon direnç geni tespit edilmiştir. Dirençten sorumlu plazmid genleri içinde en sık aac(6')-Ib (%52,42) bulunmuştur. Daha sonra sırasıyla qnrS (%3,88), qepA (%1,94) ve qnr B (%0,97) tespit edilmiştir. Bir izolatta (%1), qnrS ve aac(6')-Ib birlikte bulunmuştur. İzolatların hiçbirinde qnrC ve qnrA direnç genleri bulunamamıştır. En fazla tespit edilen plazmid aracılı direnç geni yapılan çalışmalarla korele olarak, aac(6')-Ib genidir. Bu gen pozitif tespit edilen suşlardaki anlamlı GSBL pozitifliği, tobramisin ve ampisilin sulbaktam direnci, bu direnç geninin diğer direnç paternlerine sıklıkla eşlik ettiğini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Quinolones are commonly used for treating infections caused by Gram-negative microorganisms such as Escherichia coli. However, quinolone resistance has spiked up due to this very common empirical utilization of these antibiotics. The aim of this study is to investigate the presence of plasmid mediated quinolone resistance genes qnr, aac(6')-Ib ve qepA in 103 Escherichia coli isolates which were revived in Bacteriology Laboratory of Medical Microbiology Division of Adnan Menderes University Medicine Faculty Teaching Hospital between January 2012 and December 2013. Izolates from various clinical specimens have been examined for ampicillin, ampicillin/sulbactam, cefazolin, ceftazidime, cefotaxime, cefoxitin, cefuroxime, gentamicin, tobramycin, amikacin, ciprofloxacin, levofloxacin, norfloxacin, ofloxacin, nalidixic acid, piperacillin-tazobactam, ertapenem, imipenem, meropenem, trimethoprim-sulphamethoxazole antibiotic susceptibilities via disc diffusion method. Ciprofloxacin, levofloxacin, ofloxacin ve norfloxacin MIC values of these isolates have been established via microdilution method. Then, qnrA, B, S, C, aac(6')-Ib and qepA resistance genes have investigated by PCR. Plasmid-mediated quinolone resistance genes have been found in 62 (%60,19) of quinolone resistant Escherichia coli isolates. Most common found plasmid-mediated resistance gene was aac(6')-Ib (%52,42). qnrS (%3,88), qepA (%1,94) and qnr B (%0,97) have been established respectively. qnrS and aac(6')-Ib have been found in one isolate at the same time (%1). Neither qnrC nor qnrA resistance genes have not been found in our isolates. In correlation with the literature, the most common plasmid-mediated resistance gene was aac(6')-Ib in our study. Since a significant ESBL positivity and tobramycin and ampicillin resistance have been revealed in aac(6')-Ib positive isolates, it has been substantiated that other resistance patterns frequently accompany this resistance gene.