Metforminin kolon kanseri hücre hattında tek başına, 5-florourasil ve oksaliplatin ile kombinasyonunun etkilerinin araştırılması
The determination of effects of metformin alone and in combination WİTH 5-fluorouracil and oxaliplatin on colon cancer cell line
- Tez No: 447345
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE UZUN, YRD. DOÇ. DR. RECEP BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Metformin (dimetilbiguanid) Galega officinalis isimli bitkiden ekstre edilen, diyabet tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardan biridir. Diyabette kullanımının yanı sıra, polikistik over sendromu (PKOS) ve obezite tedavisinde de etkilidir. Son zamanlarda metforminin kanser üzerindeki etkinliği araştırılmaktadır. Metforminin kanser hücre proliferasyonu üzerindeki etkisi öncelikle 5' Adenosine monophosphate-activated protein kinase (AMPK) aktivasyonu sonucu azalan mammalian target of rapamycin (mTOR) sinyalizasyonu ve protein sentezi ile ilişkilidir. Meta-analiz çalışmalarında, metformin kullanmış diyabetik hastalarda kanser insidansının azaldığı gösterilmiştir. Prostat kanseri, akciğer kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyum kanseri ve pankreas kanseri gibi bazı kanser türlerinde metforminin etkinliğini değerlendiren çalışmalar mevcuttur. Son zamanlarda metforminin kolon kanseri hücre hatlarındaki etkilerine ilişkin yapılan araştırmalar dikkat çekmektedir. Devam eden çalışmalar, konvansiyonel kemoterapi ile birlikte, metformininin kolon kanserinde etkili bir tedavi rejimi olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, biz bu çalışmamızda metforminin hem tek başına hem de 5-florourasil ve oksaliplatinle kombine halde verildiğinde kolon kanseri hücre hattında (HT-29) oluşturduğu etkileri araştırmayı amaçladık. Deneylerde 3-(4,5- Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT), laktat dehidrogenaz (LDH) , Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling (TUNEL) ve kaspaz-3 aktivasyonu yöntemleri kullanılarak metforminin HT-29 hücrelerinde proliferasyon, sitotoksisite ve apoptoz üzerine etkisi araştırılmıştır. Sonuçta, çalışmalarımızın bulguları metforminin HT-29 hücre hattı üzerinde apoptotik etkisi olduğunu ve 5-florourasil ve oksaliplatinle birlikte verildiğinde bu etkinin arttığını ortaya çıkartmıştır. Araştırmamızın diğer bir bulgusu ise metformine bağlı bu etkinin doza ve zamana bağımlı olduğudur.
Özet (Çeviri)
Metformin (dimethylbiguanide) is one of the most widely prescribed drugs in the treatment of diabetes. Metformin, classified as a biguanide, is extracted from the herb Galega officinalis. In addition to its use in diabetes, metformin is also effective in the treatment of polycystic ovary syndrome (PCOS) and obesity. Metformin is currently being investigated for its efficacy in cancer. This effect of metformin on cancer cell proliferation is primarily associated with the activation of AMPK, leading to the reduction in mTOR signaling and protein synthesis. In meta-analysis studies, it has been shown that the incidence of cancer is reduced in diabetic patients who have received metformin. There have been many studies evaluating the efficiency of metformin in some cancers such as breast, prostate, lung, endometrial, ovarian, and pancreatic cancer. Recent studies relating to the effects of metformin on colon cancer cell lines are remarkable. Ongoing studies have suggested that metformin could be an effective treatment regimen for colon cancer with conventional chemotherapy. Therefore, we aim to determine the effects of metformin alone and in combination with 5-fluorouracil and oxaliplatin on colon cancer cell line (HT-29) in this study. The effect of metformin on HT-29 cells for determine proliferation, cytotoxicity and apoptosis were investigated in experiments by using 3-(4,5- Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT), lactate dehidrogenase (LDH), Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling (TUNEL) and caspase-3 activity methods. In conclusion, the findings of our investigation revealed apoptotic effect of metformin increased on HT-29 cell line and the same effect was observed in combination with 5-fluoruuracil and oxaliplatin. Another finding of our study is this effect of metformin is dose-and time-dependent.