Ortaokul öğrencilerinin internet kullanımları ve uyku alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relations between in the internet use and sleep habits of middle school students
- Tez No: 447344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE TOKUR KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin internet kullanımları ve uyku alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı il merkezindeki 35 ortaokulda, 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 5., 6. ve 7. sınıfta öğrenim gören öğrenciler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini basit rastgele örneklemle seçilen 5 ortaokulun 5., 6. ve 7. sınıfında öğrenim gören 1546 öğrenci oluşturdu ve örneklem sayısını belirlemek için evreni bilinen örneklem yöntemi kullanıldı. Veriler, literatür bilgisi kullanılarak hazırlanan veri toplama formu ile toplandı. Çalışma kapsamında 21 öğrencinin çalışmanın yapıldığı günler okula devamsızlık yapması ve 27 öğrencinin bazı anket sorularına çift cevap vermeleri nedeniyle toplam 1498 anket analize katıldı. Veriler bir istatistik paket programına girildi. Veriler sayı, yüzde, ortanca, ortalama, standart sapma ve niteliksel dağılımlar arasındaki farkın önemliliği için ki-kare testi, fisher exact testi kullanılarak analiz edildi. Öğrencilerin yaklaşık yarısının yaşadığı bir uyku probleminin olduğu, en sık yaşanan uyku problemi uykuya dalmada güçlük olarak belirlenirken, öğrencilerin önemli oranda uyku problemi yaşama nedenini bilmediği tespit edildi. Öğrencilerin hafta sonu yatma saatinin hafta içine göre 1 saat geciktiği, kalkma saatinin ise yaklaşık 2 saat kadar geciktiği görüldü. Öğrencilerin yarısından fazlası hafta içi günlük 9 saatten fazla uyuduğu görüldü. Araştırmada tamamına yakınının internet kullandığı öğrencilerin, çoğunlukla internet erişimlerini evden sağladıkları ve genellikle telefon ve diz üstü bilgisayar kullandıkları tespit edildi. Yaklaşık yarısı her gün internet kullanırken, genellikle internet kullanım sürelerinin 2 saati geçmediği fakat internet kullanan öğrencilerin önemli oranda internet sebebiyle uyku saatlerini geciktirdikleri belirlendi. Sonuç olarak; öğrencilerin internet kullanım durumları ve uyku alışkanlıkları birbirini etkilemektedir. Sağlıklı bir adölesan gelişimi için öğrencilere sağlıklı uyku ve internet kullanım alışkanlıkları kazandırılmasının gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to examine the relationship between in the internet use and sleep habits of middle school students. Population of this study was the 5th, 6th and 7th grade students continuing the 2014-2015 education season in 35 middle schools which are subject to Bolu Provincial National Education Directorate. The samples of the research were 1546 students in 5th, 6th and 7th grades in 5 middle schools, chosen with simple random sampling and the formula with a known population was used for defining the sample size. Data were collected by a data collection form, prepared using literature. Within the scope of the research, a total of 1498 surveys were included in the analysis due to 21 students being absent during the days the research was being conducted and 27 students giving double answers to some of the survey questions. The data was entered in a statistical package program. Data was analyzed using number, percentage, median, mean, standard deviation and chi-square and fisher exact tests which for the significance of the difference between qualitative distribution. Besides almost the half of the students having a sleep problem and the mostly experienced sleep problem being sleep-onset insomnia, the reason of the students experiencing significant rates of sleep problems was determined to be unknown. It was seen that the bed time hours of the students delayed 1 hour on weekends compared to week days while waking hours delayed up to 2 hours. It was seen that more than half of the students slept more than 9 hours in week days. The research has confirmed that almost all of the students used internet and mostly they accessed their internet connection from their homes using telephones and laptop computers in general. Approximately half of the students used Internet daily for less than 2 hours, however it was determined that the students who used internet delayed their bed-time hours significantly due to internet use. As a result; students' states of internet use and their sleep habits are interrelated. It is considered that getting students to adopt healthy sleeping and ınternet using habits is necessary for a healthy adolescent development.