Sayısal ve sözel bölümlerde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin el, ayak, göz, kulak ve çene lateralizasyonlarının belirlenmesi
Determination of hand, foot, eye, ear and jaw lateralizations of university students in physical sciences and social sciences departments
- Tez No: 447349
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sunulan araştırmada üniversitelerin sayısal ve sözel bölümlerinde öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin taraf tercihleri, parmak oranları ve saç döneri yönleri incelenerek birbirleriyle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı farklı bölümlerde öğrenim gören kız ve erkeklerdeki lateralizasyon bulgularına dayanarak serebral dominansiyi belirlemektir. Çalışmaya üniversitelerin sayısal ve sözel bölümlerinde öğrenim gören 19-29 yaş aralığında 164 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların taraf tercihleri uygun envanterler ile saptanmış, saç döneri yönleri saat dönüş yönüne göre belirlenmiş ve parmak ölçümleri kumpasla yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistik, ki-kare ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the presented research, by examining side preferences, finger ratios and hair whorl directions of male and female students studying at universities in physical sciences and social sciences departments, the correlation between each other was analyzed. The aim of this study is to determine cerebral dominance based on the lateralization findings of the male and female students from different departments. 164 people at 19-29 age range studying at universities in physical sciences and social sciences departments were included in the study. Lateralization data of the participants were determined by appropriate inventories. Their hair whorl directions were identified clockwise and finger ratios were determined by caliper. Descriptive statistics, Chi-square and Kruskal Wallis tests were conducted in statistical analysis.