Lenfödemde kompleks boşaltıcı fizyoterapinin kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of complex decongestive physiotherapy on kinesiophobia and quality of life
  1. Tez No: 447356
  2. Yazar: ALPER TUĞRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Lenfödem şiddetinin kinezyofobi üzerine etkisini incelemek amacı ile planlanan bu çalışmaya 18'i sağlıklı ve 17'si alt ekstremite lenfödemi olan toplam 35 birey dahil edildi. Lenfödemli bireylere manuel lenf drenajı, cilt bakımı, kompresyon bandajı ve egzersizlerden oluşan Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi (KBF) haftada 5 gün olmak üzere 4 hafta süresince uygulandı. Bireylerin kinezyofobi seviyeleri“Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)”, genel yaşam kaliteleri“Nottingham Sağlık Profili (NSP)”, hastalığa özel yaşam kaliteleri“LYMQOL”, fonksiyonel seviyeleri“Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (AEFS)”, depresyon düzeyleri“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”ve ağırlık-dolgunluk hissi vizüel analog skalası (VAS) ile değerlendirildi. Alt ekstremite ödem miktarı çevre ölçümü yapılarak belirlendi. Lenfödem şiddeti, doku altı su yüzdesi ölçüm cihazıyla doku altı dielektrik sabiti (TDC) alınarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Total 35 participants, 18 who were healthy and 17 had lower extremity lymphedema, were recruited into this study which designated for investigation of the relationship between lymphedema severity and kinesiophobia. Complex Decongestive Physiotherapy (CDP) that contains manual lymph drainage, skin care, compression bandage and exercise were applied to lymphedema group during 5 days of week for 4 weeks. Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) for kinesiophobia levels, Nottingham Health Profile (NHP) for general quality of life, LYMQOL for health related quality of life, Lower Extremity Functional Scale (LEFS) for functional level, Beck Depression Scale (BDS) for depression level, visual analog scale (VAS) for heaviness feeling were used for assessment. Lower extremity edema quantity was determined with circumferential measurements. Lymphedema severity was assessed by taking tissue dielectric constant (TDC) with the sub-tissue fluid proportion measurement device. When compared parameters of VAS, LYMQOL, NHP, BDS, LEFS and TSK between groups, difference of VAS, LYMQOL and LEFS at pretreatment and these differences continued at posttreatment (p0.05).