Lenfödemde kompleks boşaltıcı fizyoterapi tekniği ile matriks ritim tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of complex decongestive physiotherapy technique and matrix rhythm therapy in lymphedema
  1. Tez No: 303232
  2. Yazar: AYŞE NERİMAN NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Lenfödem tedavisinde son elli yılın altın standartı olarak kabul gören Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi (KBF) tekniği kullanılmaktadır. Matriks Ritim Tedavisi'nin (MRT) etkili olduğu alanlardan bir tanesi de lenfödem olarak belirlenmiştir. Klinikte sadece olgu çalışmaları yapılarak yararlı olabileceği belirtilmiştir. Çalışmamızın amacı, lenfödemde KBF tekniği ile MRT'nin etkinliğinin karşılaştırılmasıdır.Gönüllüler (30 olgu) randomizasyonla 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmada olguların, demografik özellikleri kaydedilerek; ağrı, depresyon, yaşam kalitesi, günlük yaşam aktivitesi ve kinezyofobi değerlendirmeleri ile çevre ölçümleri tedavi öncesi/sonrası, 1. ve 3 ayda tekrarlanmıştır. Ev programı olarak egzersizler verilerek gerekli yönlendirmelerde bulunulmuştur.Tedavi Programı, 4 hafta/her gün, 45-60 dakikalık seanslar olarak planlanmıştır. KBF tekniği manuel lenf drenajı, cilt bakımı, kompresyon bandaj/giysileri ve egzersiz; MRT ise Matriks Ritim Cihazının uygulanmasını içermektedir. Çalışmanın veri analizinde Fisher kesin ki-kare, Paired Samples t-test, repeated ANOVA, Mann Whitney U-test, Wilcoxon testleri kullanılmıştır.Lenfödemin oluşmasında ve tetiklenmesinde rol oynayan risk faktörleri açısından grupların benzer olduğu belirlenmiştir (p>0,05).KBF ve MRT lenfödemin azalması yönünde klinik yararlar sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Complex decongestive physiotherapy technique(CDP) have been used in treatment of lymphedema which is accepted as `gold standard? for last fifty years.One of study fields of Matrix Rhythm Therapy(MRT) is lymphedema.It is suggested that it may be useful in the clinic by case studies.The purpose of study is the comparison of the effects of groups in lymphedema.The volunteers(30 case) randomly divided into two groups.Demographic features of cases were collected;pain,depression,quality of life,activities of daily living and kinesiophobia evaluations and also the upper extremity volume measurements were done before/after,1 and 3 months later the treatment.Home exercises and some necessary instructions were given to cases.The treatment programme were planned as 45-60 minutes of sessions per day for 4 weeks.CDT contains manual lymph drainage, skin care, compression bandage/cloths and exercise;MRT includes the application of Matrix Rhythm device.In data analysis Fisher exact qhi-square, paired sample t-test, repeated ANOVA,Mann Whitney U-test,Wilcoxon tests were used.Both groups were found to be similar in terms of risk factors that play a role triggering and formation of lymphedema(p>0,05).Both groups were efficacious in clinical decreasing of lymphedema.The comparison of CDT in and between groups were found statistically significant(p