İrritabl bağırsak sendromu subgruplarında α-galaktozidaz düzeyleri
  1. Tez No: 447366
  2. Yazar: TUBA SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) toplumda sık görülen fonksiyonel gastrointestinal sistem hastalığıdır. Hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Abdominal şişkinlik İBS'li hastalarda en sık görülen semptomlardan biridir ve kolonik fermentasyon sonucu oluşan gaz üretimine bağlı olabileceği söylenmektedir. -galaktozidazın (AG) İBS semptomlarını kontrol etmede kullanılabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada İBS'li hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve serum -galaktozidaz düzeylerinin hastalıkla ilişkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Nisan 2015 –Nisan 2016 tarihleri arasında polikliniğe başvuran erişkin, Rome III tanı kriterlerine göre İBS tanısı konan 110 hasta değerlendirildi. Hastalar içerisinden dışlama kriterlerini taşımayan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Ayrıca kontrol grubu için 25 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların, İBS-Konstipasyon (İBS-K), İBS-Diyare (İBS-D), İBS-Mikst (İBS-M) olmak üzere alt tipleri belirlendi ve her gruptan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Short Form 36 (SF-36) uygulandı. Hasta ve sağlıklı gönüllülere kuru kan damlası (KKD) yöntemi uygulanarak serum -galaktozidaz düzeyleri belirlendi. Bulgular: AG açısından gruplar karşılaştırıldığında İBS-K ve kontrol grubunun ortalaması diğer 2 gruptan anlamlı düzeyde düşüktü, bunun dışında anlamlı bir fark yoktu. SF-36 sonuçları değerlendirildiğinde mental sağlık ve vitalite dışındaki tüm alt boyutlarda kontrol grubunun puan ortalaması İBS'li hastaların ortalamalarına göre anlamlı olarak yüksekti, İBS subgruplarının puan ortalamaları arasında da anlamlı fark saptanmadı. Fiziksel fonksiyon bakımından gruplar karşılaştırıldığında kontrol grubunun puan ortalamasının İBS-D grubundan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü. Sonuç: İBS'nin yaşam kalitesini kötü etkilediği gösterildi. AG enzim eksikliğinin İBS'de rolü olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Irritable bowel syndrome (IBS) is a functional gastrointestinal disorder which is commonly seen in the general population. IBS impaires the health-related quality of life in patients. Abdominal bloating represent very frequent complant in IBS. Excess colonic fermentation may cause gaseous symptoms. Several studies have shown that -galactosidase (AG) could offer a way of controlling IBS symptoms. The aim of this study was to investigate whether serum levels of AG is associated with IBS and to assess quality of life in IBS patients. Materials and Methods: 110 adult patients who are diagnosed with IBS on the basis of Rome III criteria in Duzce University Medical Hospital Gastroenterology and Internal Medicine clinics between April 2015 and April 2016 were evaluated. 90 patients who did not meet exclusion criteria, were included in the study. Also 25 healthy volunteers were enrolled in the study as the control group. Patients were classified into subtypes: IBS-Constipation (IBS-C), IBS-Diarrhea (IBS-D), IBS-Mixed (IBS-M) and 30 patients were enrolled for each group. We administered Short Form 36 (SF-36) to participants to evaluate the quality of life. Serum AG levels of participants was determined via dried blood sample (DBS) method. Results: When groups are compared in terms of AG, the mean AG levels of IBS-C and control group were significantly lower than other two groups and there was not any other significant difference. According to SF-36 scales, mean score of all items of the SF-36 questionnaire, except mental health and vitality domains, were significantly higher in control group compared to IBS patients. Mean scores of IBS subtypes were similar, we did not observe any significant difference. Physical function perception was significantly higher in control group compared to IBS-D group. Conclusion: Our study have shown that IBS impaires the quality of life in patients. Also we demonstrated that AG enzyme defficiency does not have a role in IBS.