Serological investigation of maedi-visna in sheep with chronic respiratory disease in Erbil, Iraq
Kronik solunum sistemi hastalığı olan koyunlarda maedi-visna hastalığının Irak/Erbil bölgesinde serolojik olarak varlığının araştırılması
  1. Tez No: 447391
  2. Yazar: LUQMAN AWLA HAMZA HAMZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
HAMZA LA, Kronik Solunum Sistemi Hastalığı Olan Koyunlarda Maedi-Visna Hastalığının Irak/Erbil Bölgesinde Serolojik Olarak Varlığının Araştırılması. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner İç Hastalıkları, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Maedi-Visna erişkin koyunlarda yaygın bir şekilde görülen, kronik ve progresif bir viral hastalıktır. Hastalık progresif interstisyel pnömoni ve/veya sinirsel semptomlarla karakterizedir. Bu çalışmanın amacı, Irak-Erbil bölgesinde kronik solunum sistemi problemi olan erişkin koyunlarda Maedi-Visna hastalığının ELISA yöntemiyle prevalansının ortaya konulmasıdır. Kronik pnömonili, 2-8 yaş arası, dişi ve erkek 100 İvesi ırkı koyundan kan örnekleri toplandı. Örnekler Erbil ilinin değişik bölgelerinden (Hawler, Dashti Hawler, Maxmur ve Xebat), Ocak ve Nisan 2016 ayları arasında toplandı. Kan örnekleri laboratuvarda ELISA yöntemine göre Maedi-Visna hastalığı yönünden analiz edildi. Yapılan analizler sonucu, 100 örnekten 65'i pozitif, 3'ü şüpheli ve 32'si negatif olarak tespit edildi. Hastalığın seropozitifliğinin yaşla birlikte artış gösterdiği ve dişilerde daha yüksek oranda olduğu gözlendi. Bölgelere göre en yüksek seropozitiflik ise Hawler'de belirlendi. Klinik bulgu olarak, hayvanlarda aşırı kilo kaybı, öksürük, dispne, mastitis ve paralizis yüksek oranda belirlendi. Sonuç olarak, Irak-Erbil bölgesinde kronik solunum sistemi hastalıklı hayvanlarda Maedi-Visna yüksek oranda tespit edildi. Bu çalışmanın bölgede Maedi-Visna hastalığı ile ilgili yapılan ilk çalışma olduğu ve gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
HAMZA LA, Serological Investigation of Maedi-Visna in Sheep with Chronic Respiratory Disease in Erbil, Iraq. Yuzuncu Yil University, Institute of Health Science, Department of Internal Medicine, MSc Thesis, Van, 2016. Maedi-Visna is a chronic and progressive viral disease most commonly seen in adult sheep. Disease is characterized by progressive interstitial pneumonia and/or neurological manifestations. The aim of this study is to serologically reveal the presence of Maedi-Visna in adult sheep in Erbil province in Iraq, which is an important area of sheep farming and also to investigate the prevalence of Maedi-Visna disease in sheep with chronic respiratory problems. Blood samples were obtained from 100 male and female Awassi sheep between 2 and 8 years old which were suffering from chronic pneumonia. The samples were obtained from the different locations in the city of Erbil and its provinces (Hawler, Dashti Hawler, Maxmur and Xebat) between January and April 2016. Blood samples were analysed for Maedi-Visna by using ELISA method in laboratory. According to the analysis, of 100 samples; positive, suspected and negative results were determined as 65 (65%), 3 (3%) and 32 (32%), respectively. Seropositivity increased with regard to age and it was determined higher in ewes. Highest seropositivity was determined in Hawler. Clinical findings such as emaciation, coughing, dyspnea, mastitis and paralysis were detected considerably high in the animals. As a result, Maedi-Visna was observed in animals with chronic respiratory system disease with high rate in Iraq-Erbil region. As this is the first study performed in the region related with Maedi-Visna, we believe that this study will provide a basis for the further studies in the region.