Investigation of the antidiabetic effects of mistletoe (viscum album L.) extract in experimental diabetes in rats
Deneysel diabet oluşturulmuş sıçanlarda ökse otu (Viscum album L.) ekstratının antidiyabetik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 447390
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AHMED KA, Deneysel diabet oluşturulmuş sıçanlarda Ökse Otu ( Viscum Album L.) ekstratının antidiyabetik etkilerinin araştırılması Biyokimya. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Anabilim Dali, Yüksek Lisan Tezi, Van-2016. Diyabet çoklu etiyolojisi , karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması bozuklukları ve kronik hiperglisemi ile seyredenmetabolik bir hastalıktır. V. Albüm (ökse otu) yaprak ekstreleri, diyabet semptomlarını hafifletmek, diyabete yararlı bir etki sağlamak için kullanılan yöresel bir bitkidir. Araştırmada 32 adet, dişi 6-7 haftalık Wistar sıçanları kullanıldı. Sıçanlar Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Deney Hayvanları Araştırma Merkezi tarafından sağlandı. Sıçanlar rastgele olarak her grupta 8 sıçan olmak üzere 4 gruba, ayrıldı. I kontrol grubu ; sağlıklı ve hiçbir işlem uygulanmayan ratlardı, II.Diabet grubu. Ratlara 45 mg/kg tek doz streptozotocin (STZ) pH: 4,5 olan soğuk sitrat tamponu içinde çözdürülüp, intraperitonal (ip) yoldan uygulandı. 72 saat sonra kuyruk veninden alınan kan örneklerinde glukoz düzeyleri saptandı. Açlık kan şekeri 250 mg/dl üzerinde olan ratlar diyabetli olarak kabul edildi. III. Diabet+ökse otu ekstraktı grubu. Ratlara 45 mg/kg tek doz STZ, ip yoldan uygulandı diabet oluşmasını takiben ökse otu ekstraktını 10 mg/kg diyetle oral olarak verildi. IV. Ökse otu ekstraktı grubu; ökse otu ekstraktını 10 mg/kg diyetle oral şekilde 20 gün süreyle verildi. 20 günün sonunda tüm gruplardaki ratların kan örnekleri alınıp hemen serumları ayrıldı. Glucose, total kolesterol, HDL, trigliserit, folik asit, vitamin D, vitamin B12 düzeyleri otomatik biokimyasal analizör ile saptandı. TAC ve TOS analizleri spektrofotometrik olarak yapıldı.. Kan glukoz düzeyi VA verilmesi ile diyabetlilerde önemli olarak azalırken, vitaminler ve incelenen lipit bileşiklerinin miktarları çok az değişkenlik gösterdi. TOS ve TAC düzeyleri de gruplar arasında istatistiki önemli değişim gösterdi. Sunulan çalışmada, diyabetik sıçanlara 700,50 mg / dl olarak saptanan kan şekeri sadece üç hafta için viscum albümü ile tedavi edildiğinde 514,64 mg / dl 'ye önemle azaldı. Bu azalma (0.01 ≤ P) istatistiksel olarak anlamlıydı. Oksidatif stresin DM gelişmesi ve ilerlemesi ile ilişkisi bilindiğinden, burada viscum album'unönemli bir antioksidan ve radikal temizleme özelliği de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
AHMED KA, Investigation of the Antidiabetic Effects of Mistletoe (Viscum album L.) Extract in Experimental Diabetes in Rats. YYU, Institute of Health Sciences, Department of Biochemistry, MSci Thesis, Van-2016. Diabetes mellitus (DM) is a metabolic disorder of multiple etiology distinguished by chronic hyperglycemia with disturbances of carbohydrate, fat and protein metabolism. Extracts of the V. Album leaves was reported to exert a beneficial effect to alleviate the symptoms of diabetes in local medicines. Thirty two female Wistar rats, aging 6-7 weeks, were included in the present study. The animals were provided by the Experimental Animal Center of Yuzuncu Yil University, Turkey. The rats were randomly divided into 4 groups, each of 8 rats. Group I control rats were fed with normal pellet diet. Group II diabetes , rats were made diabetic by a single intraperitoneal (IP) injection of 45 mg/kg Streptozotocin (STZ), PH: 4.5 in 0.1M. After 72 hours the blood was taken by tail puncture and the plasma glucose level of each rat was determined. Rats with a plasma glucose range of 250 mg/dl were considered diabetic in the study. Group III Diabetes + V. album extracts rats were injected with single dose of STZ 45 mg/kg, IP, and rats treated with V. album 10 mg/kg were given orally for 20 days of experimental period. Group IV V. album extracts 10 mg/kg orally administered. After 20 days of administration, all animals were decapitated, blood was collected and sera were separated immediately. Serum concentrations of total cholesterol, high density lipoprotein, cholesterol, triglyceride, folic acid, vitamin D, vitamin B12 and glucose were determined by using automatic biochemical analyzer. Total antioxidant capacity (TAC) and Total oxidative status (TOS) analyses were measured spectro- photometrically. Blood glucose levels were significantly decreased after VA applications. Vitamins and analyzed lipid compounds were slightly affected. TOS, TAC amounts were different between groups, statistical importances were determined. In conclusion extracts of V. album have antidiabetic effects, that significantly decreased glucose level when treated with V. album only three weeks of experiment, this decline was statistically significant (P ≤ 0.01). Because the relationship between the development and progression of DM and oxidative stress is known, here it is an important antioxidant and radical-scavenging properties of the V. album were also introduced.