Diyabetes mellitus hastalarında hipertansiyon, hiperlipidemi, mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyon oranı ve diyabetes mellitus kontrolü
Glycemic control and hypertension, hyperlipidemia, microvascular and macrovascular complication rates in diabetes mellitus patients
- Tez No: 447396
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamıza Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalına 1 Ocak 2016 ile 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında daha önceden takipli olan 323 Diyabetes Mellitus hastası ve öncesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi dışında takip olup ilk kez başvuran 177 Diyabetes Mellitus hastası olmak üzere toplam 500 hasta dahil edildi. Çalışmamızdaki amacımız hastanemize başvuran diyabet tanılı hastaların demografik özelliklerinin tespiti sonrası hastanemizde takipli olan ve yeni başvuran hastaların komplikasyon oranlarını ve metabolik kontrol hedeflerine ulaşma oranlarını karşılaştırmak; böylece tedavi etkinliğimizi değerlendirmek, varsa eksiklikleri gidererek metabolik kontrol hedeflerine ulaşmak adına uygulamalarımızı güncellemekti. Hastaların yaş, cinsiyet ve geldiği yer gibi demografik özellikleri ile diyabet hastalığının tipi ve süresi ile almakta olduğu tedavisi sorgulandı. Hastalarımızın %58,8'i kadın %41,2'si erkekti; ayrıca Tip 1 diyabetli hasta oranı %6,4 Tip 2 diyabetli hasta oranı ise %93,6'ydı. HbA1c değerleri ve AKŞ değerlendirildiğinde ortalama HbA1c değeri %8,1 olarak saptandı. Hedef HbA1c değerine ulaşan hasta oranı %37,8'di.
Özet (Çeviri)
Totally 500 Diabetes Mellitus patients, 177 of whom had been followed by different hospitals before they applied to KTU Hospital and 323 of whom were followed by Endocrinology and Metabolism Diseases Department of KTU Hospital were evaluated between 1st Jan 2016 and 1st July 2016. The aim of this study is to compare the rates of metabolic control and the complications of the diabetic patients and to update our applications to reach better metabolic control objectives. Demographic characteristics of the patients as age, gender, settlement, diabetes type and duration, and the treatment they got were questioned. In our study population, 58.8% of the patients were female and 41.2% were male. The rate of Type 1 diabetes patients were 6.4% and that of Type 2 diabetes patients were 93.6%. HbA1c and FBG values were recorded. Average HbA1c value was 8.1%. The rate of the patients reaching the HbA1c objective was 37.8%. The rate of reaching the objective in the patients followed by KTU Hospital was 44.0%, while that in the patients who had been treated in other hospitals was 26.6%.