Alt ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda lokal anestezik (izobarik bupivakain) ile spinal anestezi uygulama pozisyonunun erken mobilizasyon ve postspinal başağrısı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Lower limb surgery patients in local anesthetics (isobaric bupivacaine) position comparison of the implementation spinal anesthesia of early mobilization and post-spinal headache efects
  1. Tez No: 447398
  2. Yazar: BİRKAN ÜLGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT DOHMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma alt ekstremite cerrahisi geçiren ASA I-III risk grubundaki, 18-65 yaş arasındaki toplam 105 hastada iki grubun karşılaştırılması şeklinde prospektif olarak yapıldı. Hastaların 52'si oturur pozisyonda 53'ü de lateral dekübit pozisyonunda spinal anestezi uygulandı. Hastaların spinal anestezi öncesi ve spinal anestezi sonrası 1., 5., 10., 15., 30., 60. ve 120. dakikalardaki kalp atım hızları (atım/dk), ortalama arter basınçları ve oksijen satürasyonları araştırıldı. Ayrıca duyusal blok başlama zamanı, motor blok başlama (Bromage 3 değerine ulaşma) zamanı da ayrı ayrı kaydedilerek her iki grup karşılaştırıldı. Bunlara ek olarak operasyon sonrası motor kuvvet geri dönme (Bromage 0 değerine ulaşma) süresi ve postspinal baş ağrısı gruplar arası karşılaştırıldı. Lateral dekübit ve oturur pozisyondaki olguların spinal anestezi uygulanmadan önceki 0.dk ve spinal anestezi uygulandıktan sonra ki 5.dk, 15.dk ve 30.dk daki kalp atım hızları, ortalama arteryal basınçları istatistiksel olarak daha düşüktü. Grupların kendi içinde istatistiksel olarak anlamlı azalma oldu ancak gruplar arasında anlamlı bir fark olmadı. Gruplar kendi içlerinde oksijen satürasyon değerlerindeki değişiklik açısından değerlendirildiğinde her iki grupta da 5.dk ve 10.dk da istatistiksel olarak yükselme mevcut olup, her iki grup arasında fark olmadı. Oturur pozisyondaki grupta motor kuvvetin geri dönme zamanı lateral dekübit pozisyonundaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzundu. Lateral dekubit pozisyonda ki hastalarda bakılan duyusal blok seviyesi istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Postspinal baş ağrısı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak; oturur ve lateral dekubit pozisyonda uygulanan spinal anestezide kan basınçlarında ki azalma da anlamlı bir farklılık olmadığı için, daha üst düzey dermatom seviyelerinde duyu kaybı istenen ve motor kuvvet geri dönme zamanı daha çabuk oluşması istenen hastalarda lateral dekübit pozisyon tercih edilebilir
Özet (Çeviri)
This study was performed prospectively by comparing the two groups on a total of 105 patients between the ages of 18-65 that ASA I-III status group undergoing low extremity surgery. Spinal anesthesia was performed in the sitting position 52 of patients, in the lateral decubitus position 53 of patients. Heart rate, mean arterial blood pressure and periferic oxygen saturation were recorded before spinal anesthesia and after spinal anesthesia at five minute intervals. Also sensory block onset time and motor block (Bromage 3) onset time were detected and compared in the both groups. In Addition; the muscle strenght (Bromage 0) return time after the operation and post-spinal headache which is one of the complications were compared between the groups. Lateral decubitus and sitting 0.minutes previous position before spinal anesthesia and spinal anesthesia in patients after administration of the 5., 15. and 30. minutes in heart rate, mean arterial pressure were lower statistically. Among the statistically significant reduction in the groups there was not significant difference between the groups. Saturation values were significantly higher in the groups at 5. and 10. minutes after spinal anesthesia induction but there was not significant different between the groups. Muscle strength return time was significantly longer in the sitting position than lateral decubitus position. Sensory block level in the lateral decubitus position was statistically significant at higher levels. There was no statistically significant difference in terms of post-spinal headache. As a result; in the patients wanted higher level sensory loss and want muscle strenght return time more shorter can prefer lateral decubitis position because there is not any significant difference between the blood pressure levels against to sitting position.