Diferansiye tiroid kanserlerinde nötrofil lenfosit oranının tümör belirteci olarak rolü
The role of neutrophil lymphocyte ratio as A tumor marker in differentiated thyroid cancer
  1. Tez No: 447400
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Son birkaç dekatta diferansiye tiroid kanseri insidansındaki artış dikkatleri bu konuya çekmektedir. Bu çalışmadaki amacım diferansiye tiroid kanserlerinin tiroidektomi öncesi malign potansiyelini öngörmede bir inflamatuar belirteç olan nötrofil lenfosit oranından (NLO) yararlanılabilir mi sorusuna cevap bulmaktı. Bu sorunun cevabını bulabilmek için Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne Ocak 2006-Ağustos 2015 tarihleri arasında başvuran 50 tiroid papiller kanser, 35 tiroid folliküler kanser, 50 nodüler guatr hastasına ait bilgiler dosya taraması ile retrospektif olarak incelenmiştir. Analiz edilen veriler ile ulaşılan bulgulara göre NLO'nın diferansiye tiroid kanserlerinde kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede artış göstermediği bulunmuştur. Bu konuda literatürde yapılan araştırmaya göre çok az sayıda çalışma olup sadece bir çalışmada NLO'nın tiroid papiller kanserinde anlamlı olarak yüksek bulunduğu tesbit edilmiştir. NLO'nın diferansiye tiroid kanserlerinde bir tümör belirteci olarak kullanılabilir mi sorusuna yanıt bulmak için daha fazla sayıda ve daha büyük örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The increase of the incidence of differentiated thyroid cancer in the last few decades draws attention to this issue. My aim in this study was to find the answer to the question whether neutrophil lymphocyte ratio (NLR), which is an inflammatory marker, could be of benefit predicting the malignant potential in differentiated thyroid cancer before thyroidectomy. To find the answer to this question we analyzed 50 thyroid papillary cancer, 35 thyroid follicular cancer and 50 nodular goiter patients' information retrospectively via file scanning among those admitted to the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital between January 2006–August 2015. According to the findings reached by analyzing this data, there wasn't a statistically significant increase in NLR in the differentiated thyroid cancer group in comparison with the control group. There were only a few studies on this subject according to our literature research and only one of them has found a statistically significant increase in NLR in papillary thyroid cancer. To find the answer to the question whether NLR can be used as a tumor marker in differentiated thyroid cancer, we need more and larger sample studies.