Çeşitli kanser vakalarında serum Glutatyon-S Transferaz (GST) izoenzimlerinin araştırılması
Investigation of Gluthathion S-Transferase (GST) and its izoenzymes in various cancer patients and healthy controls
- Tez No: 44742
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET AKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, 25-90 yaşlan arasında (ortalama 54 ± 14) toplam 88 kanserli vaka (43 kadın, 45 erkek) ile 21-69 yaşlan arasında (ortalama 44 ± 14) 40 sağlıklı kişi (20 kadm, 20 erkek) üzerinde gerçekleştirildi. Hastalarda ve sağlıklı kişilerde serum GST-a ve GST-? ile kanserli hastalarda plazma GST-u düzeyleri araştınldı. Çeşitli kanser vakalarına ait GST-a ve GST-? değerleri sırasıyla GIS kanserinde; 5.60 ± 3.74 ng/ml, 35.84 ± 12.04 ng/ml, karaciğer kanserinde; 6.20 ± 2.56 ng/ml, 33.79 ± 9.79 ng/ml, mide kanserinde;5.73 ± 4.91 ng/ml, 38.92 ± 13.69 ng/ml, diğer kanserlerde; 3.46 ± 4.62 ng/ml, 22,99 ± 13.46 ng/ml, toplam kanserlerde; 4.90 ± 4.11 ng/ml, 33.10 ± 13.77 ng/ml olarak bulunurken, kontrol gurubunda bu değerler sırasıyla 4.77 ± 3.24 ng/ml, 23.46 ± 9.81 ng/ml olarak bulundu. Aynca, kanserli hasta grubunda GST-u izoenziminin %59.53 oranında pozitif olduğu tespit edildi ki bu değer sağlıklı kişiler için literatürde verilen değerlerden farklı değildir. Tüm hasta grublan ile kontrol grubuna ait GST-a değerleri arasında istatistiki açıdan önemli bir fark bulunmazken, GIS, karaciğer, mide ve toplam kanser grublanna ve kontrol grublanna ait GST-? düzeyleri arasında istatistiki açıdan önemli fark olduğu bulundu.Bu sonuçlardan, GST-?'nin özellikle GIS, mide ve karaciğer kanserlerinin teşhisinde önemli bir markır olduğu, GST-u,'nün ise tüm kanser vakaları bir arada değerlendirildiğinde, sağlıklı kişilerden önemli bir farklılık göstermediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF GLUTATHION S-TRANSFERASE (GST) AND ITS IZOENZYMES IN VARIOUS CANCER PATIENTS AND HEALTHY CONTROLS This study was carried out on 88 cancer patients (43 females 45 male) aged 25 to 90 years and 40 healthy subjects (20 females 20 male| aged 21 to 69 years. Serum GST-a and GST-? of both cancer patients and healthy controls and plasma GST-|i level of cancer patients were investigated. GST-a and GST-? levek of patients with GIS, liver and stomach cancers were 5.60 ± 3.74 ng/ml and 35.84 ± 12.04 ng/ml, 620 ± 2.56 ng/ml and 33.79 ± 9.79 ng/ml and 5.73 ± 4.91 ng/ml and 38.92 ± 13.65 ng/ml respectively. The same parameters of patients with other type of cancers and those of total cancer group were 3.46 ± 4.62 ng/ml and 22.99 ± 13.46 ng/ml and 4.90 ±4.11 ng/ml and 33.10 ± 13.77 ng/ml respectively. On the other hand, GST-a level of the control group was 4.77 ± 3.24 ng/ml and GST-7t level was 23.46 ±9.81 ng/ml. Also, the positivity of GST-u. izoenzyme of cancer patients was 59.53% which was not significantly different from that of healthy subjects recorded in literature.As a result, no significant differejKtbetween GST-a level of the control group and cancer patients was found whereas the difference between GST-7t levels of the control group and that of patients with GIS, liver and stomach cancer and total cancer group was statistically significant. From these results, GST-it was concluded to be a significant marker for GIS, stomach and the liver cancers.