Diabetes mellitus hastalarda askorbat, dehidroaskorbat, kolinesteraz düzeyleri ve askorbat/ dehidroaskorbat oranı
- Tez No: 44743
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
46 ÖZET Bu çalışmada PDA, PA, LDA, LA, ECE, PCE, AKŞ, TRG, T.KOL, HDL, LDLdüzeyleri ile BMI ve PDA/P A, LDA/LA oranlarının normal ve diabetli kişilerde tespit edilerek P A/PDA ile LA/LDA oranlannm ve vitamin düzeylerinin HDL, LDL, TRG, PCE ve ECE düzeyleriyle ilişkisi olup olmadığının tespiti amaçlandı. Yaşlan 20-72 arası olan 24 diyabetik(10 kadm, 14 erkek) vaka ve yaşlan 21-67 arası olan 31 sağlıklı (16 kadm, 15 erkek) kontrolden oluşan toplam 55 kişi çalışmaya alındı. Her iki grubun BMI değerleri birbirine oldukça yakın seçildi(diabetiklerin BMI: 17-30, kontrollerin BMI: 1 8-30). SPSS paket programından yararlanılarak bulunan aritmetik ortalama ve standart sapmalar çalışma grublanna göre sırasıyla; Kontrol grubunda ;PDA 0,7±0, 58 mg/dl, PA 1, 03±0.89 mg/dl, PDA/PA oram 1, 115 ±1,21, LDA 53, 3±40,7 ug/10 9lök, LA 74,2±47,3 ug/10 9lök, LDA/LA oranı 1, 41±1,55,ECE 26,4±7,5 Ü/grHb, PCE 5935Ü506 Ü/L, AKŞ 98, 7±12, 1 mg/dl, TRIG 87,6±46,4 mg/dl, T.KOL 175±41, 6 mg/dl, HDL 47, 5±15, 8 mg/dl, LDL 114±32,6 mg/dl ve LDL/HDL oram 2, 5±0, 87 olarak, Diabetik grubda; PDA 0, 71±0, 5 mg/dl, PA 0, 95±0,49 mg/dl, PDA/PA oram 0, 98±0, 86, LDA 53, 76±36,5 ug/10 9lökosit,LA 71,9±59,8 ug/10 9lök, LDA/LAoranı 1, 64±1,53, ECE 24, 9±9, 8Ü/grHb, PCE 6900±1654 Ü/L, AKŞ 84±105 mg/dl, TRIG 133±65, 4, T.KOL 235±57 mg/dl, HDL 50±15, 8 mg/dl, LDL 148±51, 5 mg/dl ve LDL/HDL oram 3, 41±1,2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY In this study, levels of PDA, PA, LDA, LA, ECE, PCE, AKŞ, TRIG, T.KOL, HDL, LDL and ratios of PDA/PA, LDA/LA as well as BMI were studied in diabetic patients.In addition, Ratios of PA/PDA, LA/LDA and the vitamin levels were compared to the levels of HDL, LDL, TRIG, PCE and ECE in terms of any correlation among them. We performed this study on 24 diabetic (10 female, 14 male) subjects aged 20 to 72 years old and 31 healthy (16 female, 15 male) controls aged 21 to 67 years old. BMIs of both groups were chosen very close to each other. (17-30 for diabetics, 18-30 for controls). According to the computerized SPSS statistical analysis program, mean values and standard of the subjects are as below; In controls; PDA 0,7±0,58 mg/dl, PA 1,03±0,89 mg/dl, PDA/PA ratio 1,1 15±1,21, LDA 53,3±40,7 ug/109 leu., LA 74,2±47,3 pg/109 leu., LDA/LA ratio 1,41±1,55, ECE 26,4±7,5 U/grHb, PCE 5935±1506 U/grHb, GLUCOSE 98,7±12,1 mg/dl, TRIG 87,6±46,4 T.KOL 175±41,6 mg/dl, HDL 47,5±1 5,8 mg/dl, LDL 114±32,6 mg/dl ve LDL/HDL ratio 2,5±0,87, In diabetics; PDA 0,71±0,5 mg/dl, PA 0,95±0,49 mg/dl, PDA/PA ratio 0,98±0,86, LDA 53,76±36,5 ug/109 leu., LA 71,9±59,8 ug/109 leu., LDA/LA ratio 1,64±1,53, ECE 24,9±9,8 U/grHb, PCE 6900±1 654 U/L, GLUCOSE 84±105 mg/dl, TRIG 133±65,4 mg/dl, T.KOL 235±57 mg/dl, HDL 50±15,8 mg/dl, LDL 148±51,5 mg/dl, and LDL/HDL ratio 3,41±1,2.