Sağlıklı 2-5 yaş arasındaki çocuklarda Anne ve büyükanne besleme tutumları ve çocuklarda beslenme sorunlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 447433
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF NURSEL ÖZMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Aileler sıkça doktora çocuklarının yeme sorunu ile başvururlar. Yeme sorunlarının değerlendirilmesinde büyüme ve beslenmeye ek olarak besleyen kişinin besleme davranışları da önem taşır. Bu çalışmada çocuklardaki beslenme sorunları, anne ve büyükannelerin besleme davranışlarının karşılaştırılması ve beslenme sorununa olan etkilerinin anket çalışmasıyla araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Ekim 2015-Mart 2016 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı'na ve Genel Pediatri Polikliniğine başvuran 200 çocuk alındı. Anket aracılığıyla çocukların beslenme öyküleri, anne ve büyükannelerin besleme davranışları değerlendirildi. Çalışmaya alınan çocukların 105'inde yeme sorunu olduğu, 95'inde yeme sorunu olmadığı saptandı. Aileler çoğunlukla çocuklarında iştahsızlık sorunu olduğunu belirttiler. Sadece annesi tarafından beslenen ve yeme sorunu olan çocukların %81.8'inin 5p altında beden kitle indeksine sahip oldukları, anne ve büyükannesi tarafından beslenen ve yeme sorunu olan çocukların çoğunluğunun 5-85p arasında beden kitle indekslerine sahip oldukları saptandı. Anne ve büyükannenin beslediği çocuklar arasında anlamlı olarak yeme sorunu bulunmasında farklılık olmadığı saptandı. Anneler ve büyükanneler arasında besleme davranış modellerinde farklılık olduğu, büyükannelerin daha çok duygusal besleme modeli, annelerin ise daha çok dengeli beslenmeyi cesaretlendirici, takip eden, sağlıksız yiyecekleri kısıtlayıcı ve sağlıklı beslenmeyi öğreten besleme modeli gösterdikleri saptandı. Kontrolün çocukta olduğu besleme, duygusal besleme, ödül aracılığıyla besleme ve baskıcı besleme modeli ile yeme sorunu görülmesinin arttığı, takip eden besleme ile yeme sorunu görülmesinin azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Families often consult a doctor with their children's eating problem. For the identificatiın of feeding disorders, ın addition to growth and feeding, the person's feeding behaviour who feeds the child is also important. In this study, eating disorders of children, comparison of mother's and grandmother's feeding Behaviour and their effect on feeding problem were aimed to be explored via in a questionnaire. This study was consisted of 200 children who applied to Hacettepe University İhsan Doğramacı Child Hospital Department of Social Pediatrics and General Pediatric Clinic between the November 2015 and March 2016. Children's feeding story, mother's and grandmother's feeding behaviors were evaluated with questionnaire. It was determined that 105 of the children who take part in the study have feeding problems whereas 95 of the children do not have feeding problems. Families mostly indicated that their children have limited appetite. It was found that most of the children, who are only feeded by their mother and having eating disorder, have body mass index under 5p, whereas most of the children with feeding problems who are feeded by mother and/or grandmother have body mass index between 5-85p. It was determined that there is no significant difference for having eating disorder among the children feeded by mother and grandmother. It was determined that there is a difference in feeding behavior models between mother's and grandmother's; grandmothers show more emotion regulation feeding model while mothers show more encourage and balance model, restriction for health and teaching nutrition feeding model. The children who is feeded with child control, emotion regulation, food as a reward and pressure to eat feeding models have more eating disorders, in case the children who is feeded with monitoring feeding model, their eating disorders are decreased.