Somatostatin'in endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi sonrası oluşan biyokimyasal değişiklikler üzerine etkisi
Effect of Somatostatin on biochemical changes after endoscopic retrograde cholangiopankreatography
- Tez No: 44744
 - Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR KANDİLCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
39 ÖZET Pankreatit endoskopik retrograd kalanjiopankreatografî (ERCP) sonrası %0,7- 7,4 oranında görülen komplikasyonlardandır. Çoğunlukla klinik semptomlar ciddi olmamakla birlikte, serum pankreas enzimlerinde pankreatit benzeri değişikliklere neden olur. Somatostatin (SMS)'in ekzokrin ve endokrin pankreasın güçlü bir inhibitörü olduğu bilinmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda SMS'in akut pankıeatitte ve ERCP sonrası gelişen pankreatitte etkileri konsunda farklı sonuçlar bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı ERCP sonrası gelişen biyokimyasal değişikliklere SMS'in koruyucu etkisini değerlendirmektir. Yapılan çift-kör randomize çalışmada, 20 olguya 250 ug/saat x6 saat dozunda SMS ve 20 olguya plasebo (%0,9 serum fizyolojik) uygulandı. ERCP öncesinde ve ERCP'den sonra 4. 24. ve 48. saatlerde serum amilaz, pankreatik izoamilaz, lipaz düzeyleri ölçüldü. ERCP sonrası 4. saate bütün pankreasenzimleri plasebo grubunda istatistiksel anlamlı yükselirken, SMS grubunda anlamlı değişim saptanmadı. Ayrıca plasebo grubunda 4. saatteki serum pankreas enzimleri SMS grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. Bu çalışma ile SMS'in, ERCP sonrası meydana gelen pankreatit benzeri değişikliklere olumlu yönde etkib' olduğu ve ERCP yapılacak olgularda profîlaktik olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY Pancreatitis is one of the complication of endoscopic retragrade cholangiopancreatography (ERCP).It is seen in 0,7-7,4 % of patients after ERCP. Although clinical symptoms are usually moderate, pancreatitis-like abnormalities associated with icreased serum pancreatic enzymes activities are frequently detected. Somatostatin is known to inhibit the exocrine and endocrine activity of the pancreas. In previous studies, it has been reported that somatostatin has different effects on acute panreatitis and on post-ERCP panreatitis. The aim of this study was to demontsrate the protective effect of somastostatin against biochemical changes after ERCP. In the double-blind randomized study, 20 patients had received somatostatin infusion (250 pg/hoursx6 hours) during ERCP and 20 patients had placebo (0,9 % sal in infusion). Serum amylase, pancreatic isoamylase and lipase were evaluated before ERCP and 4th, 24th, 48th hours of post-ERCP period. All pancreatic enzymes showed a significant increase 4 hours after ERCP in placebo group compared with the somatostatin group. It was concluded that somatostatin is efficient in preventing pancreatic reaction after ERCP. :