İçme suyuyla kronik olarak arseniğe maruz kalmış bireylerin periferik kan lenfositlerinde genotoksik hasarın araştırılması
Evaluation of the genotoxic damage of the peripheral blood lymphocyte of individuals exposed to arsenic by well water
  1. Tez No: 44745
  2. Yazar: SEYFULLAH DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA SARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
- 78 - ÖZET Son yıllarda kanserin etiyolojisinde karsinojen kimyasalların önemli rol oynadıklarının anlaşılması nedeni ile kimyasal ajanların potansiyel karsinojenik etkisinin araştırılması önem kazanmıştır. Arsenik maruziyeti sonucunda çeşitli doku ve organ kanserleri oluşumunda artış olduğu bilinmektedir. Son yıllardaki yayınlar bu artışın direk karsinojenik etkiyle olmaktan çok, arseniğe bağlı DNA tamir mekanizmalarındaki bozukluktan kaynaklanan bir ko-mutajenik ve dolayısıyla ko-karsinojenik etkiyle olduğu görüşüne yer vermektedirler60. Çalışmamızda, Kütahya'nın Emet İlçesine bağlı İğde Köyü halkı ele alınmıştır. 1989 yılında, Hastapmar adı verilen bir su kaynağının köyün ana suyuna bağlanması ile içme suyuna yüksek miktarda arsenik karışmış ve arseniğe maruz kalan köy halkında kronik arsenik zehirlenmesi ile uyumlu deri bulguları ve karaciğer sirozunda artış 1993 yılında Emet Devlet Hastanesi tarafından Kütahya Valiliğine bildirilmiştir. Sağlık Bakanlığının talimatı ile Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünce köyün ana su kaynağında yapılan analizlerde, arsenik düzeyi 1.70 mg/L (kabul edilebilir maksimum değer 0.005 mg/L TS 266 ve WHO) olarak saptanmış ve içme suyundaki arsenik düzeyinin maksimum değerin 34 katı oluşu dikkati çekmiştir. 4 yıl içinde hemen tüm köy halkında kronik arsenik zehirlenmesi ile uyumlu bulgular başgöstermiştir. Maruz kalmış bireylerde arsenik maruziyetinin insanda yol açtığı genotoksik etkileri in vivo olarak araştırmak amacıyla, DNA'daki en ufak hasarı bile duyarlılıkla ölçebilen güvenilir bir test olan Sister Chromatid Exchange - Kardeş Kromatid Değişimi-“ SCE”ve lenfositlerde DNA hasarının direk saptanmasına olanak veren, bir kaç saatte sonuç verebilen, mikrolitre- 79 düzeyinde kanın yeterli olduğu Single Cell Gel Electrophoresis-Tek Hilcre Jel Elektroforez-“SCGE”testleri arseniğe maruz kalan bireylerde gerçekleştirilmiştir. Arseniğe manız 30 bireyin SCE/30 hücre ortalaması 3.84 olarak saptanmış kontrol 20 bireyde ise SCE frekansının 5.15 olduğu gözlenmiştir. Arseniğe maruz bireylerden 17'sinin günde en az bir paket sigarayı 5 yıldır tükettiği, sigaranın mutajenik etkili olduğu ve arseniğin direk mutajenik olmaktan çok ko-mutajenik olduğuna dair çalışmaların bulunduğu göz önüne alınarak çalışmada sigara içen ve içmeyen bireylerdeki arsenik maruziyeti ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Arseniğe maruz kalmış sigara kullanan bireylerde (Grup B) SCE ortalama değeri 4.03 SCE/hücre, arseniğe maruz sigara kullanmayan (Grup D) bireylerde 3.60 SCE /30 hücre olarak saptanmıştır. Arseniğe maruz kalmamış sigara kullanan kontrol bireylerde (Grup A) 6.20 SCE/hücre olan bu değer, arseniğe maruz kalmamış ve sigara kullanmayan (Gnıp C) bireylerde ise 4.10 SCE/hücre olarak bulunmuştur. Mann Whitney U Testi kullanılarak gerçekleştirilen istatistiksel karşılaştırmalarda bu gruplardan sadece grup A değerleri diğerlerinden farklı saptanmıştır ( p ( 0.001 ). B, C ve D grupları arasında istatistiksel fark anlamlı bulunmamıştır ( p > 0.05 ). Arseniğe maruz bireylerin lenfositleri SCGE yöntemine göre değerlendirildiğinde sigara içmeyen kontrol (Grup C) ve sigara içmeyen arseniğe maruz (Gnıp D) bireylerde DNA hasan saptanamaz iken, sigara içen arseniğe maruz 17 bireyde ( Grup B) migrasyon gösteren ortalama hücre oranı % 41.04 olarak saptanmıştır. Sigara içen kontrol bireylerdeki (Grup A) ortalama hücre migrasyon yüzdesi % 5.45 olarak gözlenmiştir. Grup B ve A arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( p < 0.001). Sonuçta arseniğe maruz kalan bireylerdeki SCE sıklığındaki düşüklüğün arseniğin replikasyon sürecindeki inhibitor etkisine bağlı- 80 - olabileceği ve arseniğin direk mutajenik olmaktan çok ko-mutajenik etkili olan arseniğin, mutajenik etkisi bilinen sigara ile kombine maruziyet halinde, sigaranın mutajenik etkisini potansiyelize ettiği görüşü ortaya çıkmıştır. Atomik absorbsiyon spektrometresi ile yapılan analizlerde normal değeri 2-23 Lig/L' olan serum arsenik düzeyleri, arseniğe manız bireylerde ortalama 155 (114-264) pg/li bulunmuştur. Normal değeri 0.01-1 mg/kg olarak belirtilen saç arsenik düzeyleri ise 89 (39-160) mg/kg olarak ölçülmüştür. Bireylerdeki klinik bulgular değerlendirilmiş ve arseniğe maruz 30 bireyin tümünde kronik arsenik zehirlenmelerinde oluştuğu bildirilen deride hiperpigmentasyon, hipopigmentasyon, palmoplantar hiperkeratoz, 6 bireyde hepatomegali, 1 bireyde böbrek yetmezliği, 6 bireyde kronik bronşit, 2 bireyde karında ascit, EKG'de QTc'de uzama ve akciğer grafılerinde interstisyel fıbrozis saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 81 - SÜMMARY Research on the potential“ carcinogenic efFect of clıemicals have.:.-.-.-' '? gained importance dııe to their important role in the etiology of cancer in recent years. Tt is well known that arsenic exposııre results in increase of tissue and organ cancer. Publications in recent years points the view that llıis increase soıırces from the corrupt DNA repair mechanism effecting. as co-mutagenic/co-carcinogenic. in this stııdy, people from İğde village Emet district of Kütahya were choosen due to following reason; a water soıırce called Hastapmar was connected to the main water sııpply of the village in 1989 and dııely high concentratioıı of arsenic was contaminated to the drinking water of the village. Exposed habitant of the village demonstrated findings of typical chronic arsenic poisoning such as skin leâions and liver cirrhosis. The situation was informed to Kütahya Govemer through Emet Government Hospital in 1993. By the mstrııction of Mİnistry of Health, The Institute of Refik Saydam Hygiene Center analysed the main water sııpply of the village and detected 1.70 mg/t arsenic (allovved maximum level is 0.05 mg/î TS 266 and WHO). The detected level was 34 times of maximum level and within four years almost ali the village poptılation demonstrated symptoms similar to chronic arsenic poisoning. The possible genotoxic effect of arsenic in the peripheral lymphocytes of exposed people were investigated by using a very sensitive, reliable test whîch even measures the lowest daınage in DNA called ”Sister Clıromatid Exchange Technique-SCE“ and with another recent- 82 - genoloxicity test called ”Single Cell Gel Electrophoresis Technique- SCGE". The latter test also allows the detection of direct DNA damage and requires a very small quantity of blood and results can be obtained within the same day. The mean SCE frequency of exposed 30 subjects were 3.84 this frequency was observed as 5.15 in control individuals. Realizing the fact of various researches that cigarette smoking has a mutagenic effect and arsenic has shown to have a co-mutagenic effect rather than direct mutagenicity, the exposed subjects included in this study were evaluated as smokers and non-smokers. Seventeen of the exposed subjects were consuming at least 20 cigarettes per day for 5 years. Arsenic exposed smoker subjects (Group B) had the mean SCE frequency of 4.03, whereas exposed non-smokers (Group D) had 3.60. Smoker kontrol subjects (Group A) had mean SCE of 6.20 and non- smoker controls (Group C) had 4.10 SCE/cell. Mamı Whitney U Test statistical analysis of groups A-B, A-C and A-D showed significance ( p ( 0.001 ). Whereas Groups B-C and B-D didn't show any statistical difference. When the peripheral lymphocytes of arsenic exposed subjects were tested by SCGE, no DNA migration were detected in non-smoker controls(Group C) and non-smoker arsenic exposed (Group D) subjects. However, mean of 41.04 % migrated cells were observed in 17 arsenic exposed smoker (Group B) subjects. The mean percentage of migrated cells were 5.45 % in smoker control subjects (Group A). Statistical analysis produced significant difference between groups B and A ( p < 0.001 ).83 - In conclusion; the reason of the observed low SCE frequency could be due to the inhibitory effect of arsenic on cell replication procedure. Also, arsenic bearing a co-mutagenic effect rather than direct mutagenecity, potentiates the mutagenic effect of the cigarette smoking when exposed combinely. The mean serum analyses of exposed subjects by atomic absorbtion spectrometry showed a value of 155 jig/jj (1 14-264) whereas the normal range for this value ranges from 2-23 ag,4- The arsenic level in hair samples showed 89 mg/kg ( 39-160 ) in exposed subjects, which is very high comparing to the normal value of 0.01-1 mg/kg. The physical examination of subjects demonstrated similar clinical symptoms of chronic arsenic poisoning. These clinical symptoms were as; hyperpigmentation and hypopigmentation, palmoplantar hyperkeratozis in all subjects, ascit in two subjects, hepatomegaly in 6 subjects, chronic brochiitis in 6 subjects, renal failure in 1 subject, heart failure in 1 subject. The X-ray of the subjects showed chronic interstitial fibrosis, while QTc prolongation was observed in their electrocardiographic analyses.