İnfertil kadınların beslenme durumlarının saptanması
The determining of nutrition status in infertile women
- Tez No: 447455
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; infertilite tanısı almış kadınların antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyonu, biyokimyasal bulguları ve beslenme alışkanlıklarını değerlendirmektir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İnfertilite Polikliniğine başvuran ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 471 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, bazı fertilite parametreleri ve beslenme alışkanlıkları araştırmacı tarafından oluşturulan anket formunda sorgulanmıştır. Ayrıca kadınların antropometrik ölçümleri yapılmış, besin tüketim kayıtları alınmış ve biyokimyasal bulguları dosyalarından kaydedilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 29.617±6.546 yıldır. Kadınların %64.3'ü hafif şişman veya obez, %35.7'si normal BKİ'ye sahiptir. Katılımcıların bel çevreleri değerlendirildiğinde %73'nün yüksek riskli, %16.1'i riskli ve %10.9'u normal grupta yer almaktadır. Bel/kalça oranlarına göre %79.4'ü yüksek riskli, %11.3'ü normal ve %9.3'ü riskli gruptadır. Beden kütle indeksi gruplarına göre serum total kolesterol, HDL ve LDL-kolesterol parametreleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the anthropometric measurements, body composition, biochemical findings and eating habits of diagnosed with infertile women. The study sample is composed of 471 patients who consulted to Kahramanmaraş Sütçü İmam University's Infertility Polyclinic. Sociodemographic characteristics, some fertility parameters and feeding habits of the participants were questioned in the questionnaire prepared by the researcher and food consumption records were taken. In addition, the women's anthropometric measurements are done, dietary record and biochemical findings are recorded from the file. The average age of the women participating in the study is 29 617 ± 6546 years. 64.3 % of women were overweight or obese, 35.7% have a normal BMI. When waist circumference of the participants was assessed, 73% in high-risk groups, 16.1% in risk group, 10.9% are located in the normal group. According to waist / hip ratio, participants 79.4 % are high risk, 11.3% is normal and 9.3% are located in the risk group. According to BMI, differences which are among serum total cholesterol, HDL and LDL cholesterol parameters were statistically significant (p0.05).