İnfertilite tedavisi uygulanan prekonsepsiyonel dönemdeki kadınlarda akdeniz diyetinin serum zonulin seviyesine ve tedavi başarısına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mediterranean diet on serum zonulin levels and treatment success in women treated for infertility
  1. Tez No: 918487
  2. Yazar: BEYZA KOCA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada Akdeniz diyetinin infertilite tedavi başarısına (toplanan yumurta sayısı, oluşan embriyo sayısı, transfer durumu, klinik gebelik) ve serum zonulin seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Şubat-Temmuz 2024 tarihleri arasında Ankara'daki bir tüp bebek merkezine infertilite tedavisi için başvuran, beden kütle indeksi (BKİ) 18.5-29.9 kg/m2 olan, 22 müdahale 21 kontrol olmak üzere 43 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanmış anket formu, bireylerle yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak doldurulmuştur. Anket formunda bireylerin sosyo-demografik özellikleri, infertilite öyküleri ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesine yönelik sorular bulunmaktadır. Fiziksel aktivite durumlarının belirlenmesi için IPAQ kullanılmıştır. Müdahale grubundaki kadınlara 8 haftalık Akdeniz diyetine uyumlu, günlük enerji gereksinimlerine uygun beslenme programı hazırlanmış ve Akdeniz diyetine ilişkin beslenme eğitimi verilmiştir. Müdahale grubundaki bireylerin Akdeniz diyetine uyumlarını saptamak için çalışmanın başında ve 8.haftanın sonunda Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Serumdaki zonulin konsantrasyonlarını ölçmek için ticari olarak temin edilebilen enzime bağlı immünosorbent testi (ELISA) kitleri kullanılarak her iki grupta da 2 kez değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the effect of Mediterranean diet on infertility treatment success (number of eggs collected, number of embryos formed, transfer status, clinical pregnancy) and serum zonulin levels. The study was conducted between February and July 2024 with 43 female individuals (22 intervention and 21 control) with a body mass index (BMI) of 18.5-29.9 kg/m2 who applied to a fertility center in Ankara for infertility treatment. The questionnaire form prepared by the researcher was completed by using the face-to-face interview method. The questionnaire included questions to determine the socio-demographic characteristics, infertility history and dietary habits of the individuals. IPAQ was used to determine physical activity status. The women in the intervention group were prepared an 8-week nutrition program compatible with the Mediterranean diet, in accordance with their daily energy requirements, and nutrition education on the Mediterranean diet was given. The Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) was administered at the beginning of the study and at the end of the 8th week to determine the adherence of the individuals in the intervention group to the Mediterranean diet and three-day food consumption records were taken. To measure zonulin concentrations in serum, commercially available enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits were used and evaluated twice in both groups.