İnfertil endometriozis olguların klotho seviyeleri ve kümülüs hücrelerindeki DNA hasarlarının değerlendirilmesi
Evaluation of klotho levels and DNA damages in cumulus cells of infertile endometriosis cases
- Tez No: 842274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA YAZAR ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Endometriyal implantların uterus boşluğu dışında bulunması ve büyümesi ile karakterize edilen endometriozis, sıklıkla infertilite ile ilişkilidir ve üreme çağındaki kadınların %10-15'ini ve infertil kadınların ise yaklaşık %30'unu etkilemektedir. Endometriozisin erken bir aşamasında bile kadınların doğurganlığını bozulabilmektedir. İnsanların oosit yaşlanması, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı gibi farklı çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Yumurtalık mikroçevresi oosit yaşlanmasına ve ömrünün uzamasına katkıda bulunmaktadır. Oksidatif stres, hücresel yaşlanmanın altında yatan en kritik mekanizmalardan biri olarak kabul edilmektedir Endomeriozis oosit kalitesini bozabilen ve böylece embriyo gelişimini riske atabilecek bir faktör olan oksidadif stres ile ilişkilendirilmektedir. Özellikle, endometriozisli kadınlarda artmış oksidatif stresin klotho düzeylerini düşürebileceği ve inflamasyonun klotho protein sentezini bozabileceği öne sürülmektedir. Kadınlarda, serum klotho düzeylerinin infertilite ile ilişkisi üzerine yapılan araştırmalar sınırlıdır. Ancak, bazı çalışmalar, düşük serum klotho düzeylerinin kadınlarda infertilite riskini artırabileceğini göstermektedir. İnfertil endometriozis hastalarının kümülüs hücrelerindeki DNA hasarına karşı klothonun potansiyel koruyucu rolü, bilimsel çalışmalarda kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. Bu tez projesinde; infertilendometriozis hastaların serum klotho düzeyleri ile kümülüs hücrelerindeki DNA hasarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma İstanbul Momartİnfertilite kliniğine tedavi için başvuran endometriozis tanısı alan 35 infertil ve endometriozis tanısı almayan 32 fertil (kontrol grubu) kadın olgularından alınan serum ve kümülüs örnekleri toplanmıştır. Serum örneklerinde α-klotho düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. IVF sikluslarında elde edilen kümülüs hücrelerindeki DNA hasarı Cometassay analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları; infertil endometriozis hastalarında serum klotho seviyelerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu belirlendi. Tek ve çok değişkenli regresyon analizine göre infertil endometriozis olgularındaklotho düzeylerini etkilediği saptandı. Kümülüs hücrelerindeki DNA hasarının infertil endometriozis hastalarındasaptanan DNA Tail(%)'nin daha yüksek olduğu belirlendi. Serum klotho seviyeleri ile kümülüs hücrelerindeki DNA hasarı arasında anlamlı olmayan negatif bir ilişki belirlendi. Sonuç olarak endometriozisli hastalardaki düşük serum klothoseviyelerinin infertilite riskini artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis, characterized by the presence and growth of endometrial implants outside the uterine cavity, is frequently associated with infertility and affects 10-15% of women of reproductive age and approximately 30 years of age. Percentage of infertile women. Even in the early stages of endometriosis, it can impair women's fertility. People's oocytes are affected by different environmental factors such as aging, nutritional habits and lifestyle. The ovarian microenvironment contributes to oocyte aging and longevity. Oxidative stress is considered one of the most critical mechanisms underlying cellular aging. Endomeriosis is associated with oxidative stress, a factor that can impair oocyte quality and therefore compromise embryo development. It has been suggested that increased oxidative stress, especially in women with endometriosis, may reduce Klotho levels and inflammation may disrupt Klotho protein synthesis. Research on the relationship between serum Klotho levels and infertility in women is limited. However, some studies suggest that low serum Klotho levels may increase the risk of infertility in women. The potential protective role of Klotho against DNA damage in cumulus cells of infertile endometriosis patients has not been extensively investigated in scientific studies. In this thesis project; It is aimed to determine DNA damage in cumulus cells according to serum Klotho levels of infertile endometriosis patients. In this study, serum and cumulus samples were collected from 35 infertile women diagnosed with endometriosis and 32 fertile (control group) women without endometriosis who applied to Istanbul Momart Infertility Clinic for treatment. αKlotho levels in serum samples were measured using the ELISA method. DNA damage in cumulus cells obtained in in vitro fertilization cycles was evaluated by Comet assay analysis. The results of the study; It was determined that serum klotho levels in infertile endometriosis patients were significantly lower than in the control group. According to univariate and multivariate regression analysis, it was found to affect klotho levels in infertile Endometriosis cases. It was determined that DNA damage in cumulus cells was higher in the DNA Tail (%) detected in infertile endometriosis patients. A non-significant negative relationship was determined between serum Klotho levels and DNA damage in cumulus cells. As a result, it is thought that low serum klotho levels may increase the risk of infertility in patients with endometriosis.