Kızıltepe İlçe Merkezi'ndeki ortaöğretim okulları'nda 9.ve 10.sınıf öğrencilerinde üreme sağlığı/cinsel sağlık eğitiminin bilgi, tutum ve davranışlarına etkisi
The impact of reproductive health and sexual health education on the knowledge, attitude and behaviour of 9th and 10th grade students at secondary schools in Town of Kiziltepe/Mardi̇n
- Tez No: 447457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gençlerin ÜS/CS (Üreme Sağlığı ve Cinsel Sağlık) gereksinimleri sağlıklı büyüme ve gelişmenin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Gençlerin karşılan(a)mayan üreme sağlığı gereksinimleri dünyada ve ülkemizde önemli halk sağlığı sorunları arasındadır. Bir müdahale araştırması olan bu çalışma Kızıltepe İlçe Merkezi'ndeki ortaöğretim, 9. ve 10.sınıf öğrencilerine anket uygulanması, ardından eğitim yapılması, eğitim sonrası eğitim etkinliğinin yeniden anketle değerlendirilmesi şeklinde üç aşamada yapıldı. Birinci aşamada öğrencilere toplam 55 soru ve üç bölümden oluşan bir anket uygulandı. İkinci aşamada; müdahale grubundaki kız ve erkek öğrencilere ayrı ayrı gruplar halinde ancak eş zamanlı eğitimler yapıldı. Üçüncü aşamada; eğitimler tamamlandıktan sonra yeniden aynı şartlar sağlanarak anket uygulandı. Öğrencilerin 2324'üne (%89.0) ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Requirements of reproductive and sexual health (RH/SH) of adolescents are accepted as part of a healthy development. RH/SH requirements of adolescents are among the important public health issues in our country and throughout the world. The survey was applied to 9th and 10th class students who continued their education in Kiziltepe district. Then, female and male students (n=2324) received trainings separately but spontaneously. The survey (three parts and 55 questions) was again applied under same conditions. Data were analyzed by using mean, percentage, chi-square test, paired sample t-test, independent sample t-test and one way variance analyses.