Harran Üniversitesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve ilişkin faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity level and related factors in students' of Harran Universty
- Tez No: 447460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Birçok ülkede, morbidite ve mortalite profili 20.yüzyılda büyük değişiklik göstermiştir. Bunun en önemli nedeni gelişen teknoloji ve endüstrileşme ile birlikte yaşam koşullarının değişmesidir. Bu değişimin getirdiği hareketsiz yaşam tarzı, bazı hastalıkların gelişmesine ve hızla artmasına neden olmaktadır. Bu çalışma; Harran Üniversitesi öğrencilerinin fiziksel aktivite (FA) düzeylerini saptamak ve bazı sosyodemografik değişkenlerin FA düzeyleri üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma verileri, Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi'nde eğitim ve öğrenim gören 10057 öğrenci üzerinden toplandı. Evrendeki birey sayısının bilindiği durumlarda örneklem belirlemede kullanılan formülden yararlanılarak ve desen etkisi iki alınarak örnekleme 760 kişinin alınması gerektiği hesaplandı. Örneklemin %20.0'sine ulaşılamayacağı düşünülerek 950 öğrencinin örnekleme alınmasına karar verildi. 930 öğrenciye tanımlayıcı bilgiler, antropometrik ölçüm bilgileri ve bazı sosyo demografik özellikleri saptamaya yönelik soruları içeren soru formu ve FA düzeylerini saptamaya yönelik ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF) uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi, ki kare testi, kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: In many countries, the morbidity and mortality profile has shown major changes in 20th century. The most important reason of this is changing living conditions along with the developing technology and industrialization. The sedentary lifestyle brought by this change causes a rapid increase in the numbers and development of some diseases. The aim of this study is to determine physical activity levels of Harran University students, and to investigate some socio-demographic variable's effects on PA levels. Material and method: The survey data was collected from 10057 students who were studying in Harran University, Osmanbey Campus. When the number of individuals in the universe is known, utilizing the formula that is used in determining the sample and taking pattern effect as 2, it was calculated that 760 people must be taken to pattern. It was thought that 20% of the sample might not be available, so 950 people was included in the sample. To 930 students, questionare were implemented which was including identifying information, anthropometric measurement information,a questionare was performed which includes some questions to determine some socio-demographic characteristics and UFAA-KF was performed for the detection of PA levels. In statistical analysis of the data variance analysis, in independent groups t test, chi square test were used.