Üniversite öğrencilerinde intihar olasılığı ve ilişkili faktörler
Possibility of suicide and associated factors in university students
  1. Tez No: 838156
  2. Yazar: HATİCE SENA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: İntihar nedeniyle ölümlerin son yıllarda ergen ve erken yetişkin gruplarında daha yaygın hale geldiği görülmüştür. İntihar olasılığının öngürülebilmesi ve intihar nedenli kayıpların önüne geçilebilmesi bakımından öncelikle risk faktörlerinin ortaya konması kritik derecede önemlidir. Bu çalışmada, Şanlıurfa Harran Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerde intihar olasılığının ve ilişkili risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma prospektif, tanımlayıcı ve kesitsel niteliktedir. Araştırma; Harran Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 05.06.2023 tarih ve 2023/10/28 sayılı etik kurul onayı ve E-76244175-050.04.04-235923 sayılı araştırma izninin alınmasının ardından, Haziran 2023-Ekim 2023 tarihleri arasında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde öğrenim gören Tıp, İlahiyat, Eğitim ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden dahil edilme kriterlerini karşılayan 643 öğrenci ile yürütülmüştür. Bulgular, araştırmacılar tarafından literatürün geniş çaplı araştırılması ile oluşturulan katılımcılara ait sosyodemografik özellikleri sorgulamaya yönelik 32 sorudan oluşan anket formu ve 36 soru ve 3 alt ölçekten oluşan İntihar Olasılığı Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma verileri çevrimiçi anket yöntemiyle elde edilmiş, Kolmogorov-Smirnov testi, İndependent t testi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi, Dunn-Bonferroni post-hoc testi, Jonckheere-Terspstra sıralı alternatifler testi, Pearson Ki-kare testi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS versiyon 23 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Deaths by suicide have been observed to become more common in adolescent and early adult groups in recent years. It is critically important to first identify risk factors in order to predict the possibility of suicide and prevent losses due to suicide. This study aims to investigate the possibility of suicide and associated risk factors in students studying at Şanlıurfa Harran University. Method: This research is prospective, descriptive and cross-sectional.Research; Following the approval of the ethics committee dated 05.06.2023 and numbered 2023/10/28 and the research permit numbered E-76244175-050.04.04-235923 from Harran University Clinical Research Ethics Committee, between June 2023 and October 2023, Şanlıurfa Harran University Osmanbey Campus. It was conducted with 643 students from the Faculty of Medicine, Theology, Education and Engineering who met the inclusion criteria. Study data were obtained and evaluated by online survey method, Kolmogorov-Smirnov test, Independent t test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis test, Dunn-Bonferroni post-hoc test, Jonckheere-Terspstra ordered alternatives test, Pearson Chi-square test and Spearman correlation analysis. SPSS version 23 program was used for statistical analysis.