Profesyonel futbolcularda izokinetik bacak kuvveti ile denge performansı bacak hacmi ve bacak kütlesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between isokinetic leg strength and balance performance LEG volume and leg mass in professional football players
- Tez No: 447464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÇELENK, DOÇ. DR. SERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı profesyonel futbolcuların izokinetik bacak kuvveti ile statik-dinamik denge performansı, bacak hacmi ve bacak kütlesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 3. liginde oynayan 40 profesyonel futbolcu katılmıştır. Futbolcuların dominant ve nondominant bacak konsantrik ekstensiyon ve fleksiyonu 60°s-1, 180°s-1 ve 300°s-1 açısal hızlarda izokinetik dinamometre ile statik ve dinamik denge performansları izokinetik denge sistemi ile değerlendirilmiştir. Futbolcuların bacak hacimleri Frustum yöntemi, bacak kütleleri Hanavan yöntemi ile tespit edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programına girildikten sonra izokinetik bacak kuvveti ile statik-dinamik denge performansı, bacak hacmi ve bacak kütlesi arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between isokinetic leg strength and static-dynamic balance performance, leg volume and leg mass of football players. Into the study, 40 professional football players who were playing in Turkey Football Federation (TFF) 3rd league were included. Dominant and non-dominant leg concentric extension and flexion of the football players were evaluated using isokinetic dynamometer at 60°s-1, 180°s-1 and 300°s-1 angular velocities, and static and dynamic balance performances of the players were evaluated using isokinetic balance system. Leg volume of the football players were determined with Frustum method, and their leg mass was determined with Hanavan method. After entering obtained data into SPSS statistical software, the relationships between isokinetic leg strength, and static-dynamic balance performance, and leg volume and leg mass were determined with Pearson correlation analysis.