Tavuklarda medetomidin-midazolam-ketamin-sevofloran anestezik ajan kombinasyonlarının kardiorespiratorik ve kardiopulmoner etkilerinin araştırılması
Effects of medetomidine- midazolam–ketamine and sevoflorane anaesthetic agent combination on cardiorespiratorica and cardiopulmoner system in chicken
- Tez No: 447465
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ATALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada preanestezik ajan olarak Medetomidin(MED)+Midazolam(MİD), indüksiyon amacı ile Ketamin(KET), anestezi devamı için %2'lik Sevofloran(SEVO) Ayres T piece ile inhalasyon anestezi cihazı ile sağlandı. Uygulanan bu anestezi protokolü ile tavukların kardiorespiratorik ve kardiopulmoner etkileri araştırıldı. İntramusküler(İM) MED(50 μg/kg)+ MİD(0,5mg/kg) aynı enjeksiyonda birleştirilerek uygulanmasının ardından 10.dk KET(25 mg/kg) enjekte edildi. KET uygulamasında 10.dk sonra %2'lik SEVO Ayres T piece ile inhalasyon anestezisi yapıldı. MED+MİD ile KET uygulamasının 10. dk'ları ile SEVO verilmesinin 30. dk ve uyanma döneminde her bir tavuğun kalp atımı, solunum sayıları, vücut ısısı, anestezi dereceleri ve EKG bulguları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Anesthesia study protocol consisted of medetomidine (MED)+midazolam (MİD) for preanesthetic agent, ketamine (KET) for induction and sevoflorane(SEVO) 2% inhalation agents with Ayres T piece device connected to anesthetic machine. Cardiorespiratoric and cardiopulmoner effects of the anesthesia in chicken were investigated. Following intrapectoral injection of MED(50 μg/kg)+ MİD(0,5mg/kg) together, 10 min later KET(25 mg/kg) was given intrapectoral muscles and anaesthesia maintained by 2% SEVO Ayres T piece device for 30 minutes. Heart-respiratory rate, cloacal temperature, clinical effects of anaesthetic drugs and ECG findings were recorded before anaesthesia (AÖ 0), anaesthesia intervals and reanimation period.