Sıçan fetuslarında ve yenidoğanlarında deksametazonun kemik gelişimi üzerine etkileri
Effects of dexamethasone on bone development in rat fetuses and neonates
  1. Tez No: 447463
  2. Yazar: FATMA YILMAZ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Deksametazon (Dex) uygulanan gebe sıçanların fetuslarında ve yenidoğanlarında ortaya çıkacak iskelet sistemi değişikliklerinin ikili boyama yöntemi ile ortaya konması hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmamızda 18 adet erişkin dişi Wistar-albino türü sıçan kullanıldı. 2 dişi ve 1 erkek sıçan aynı kafese konuldu ve gebe olan sıçanlar tespit edildi. Gebe sıçanlardan ilk olarak kontrol ve deney olmak üzere iki grup oluşturuldu. Sonrasında da her grup kendi içerisinde 3 alt gruba (doğum öncesi:18. gün, doğum günü:0. gün ve doğum sonrası:5. gün) ayrılarak toplamda 6 grup elde edildi. Her grupta 10 fetus veya yavru (toplam 60) bulunmaktadır. Deney grubuna gebeliklerinin 9., 11. ve 13. Günlerinde 100 µg\kg dozunda deksametazon (intramuskuler) uygulanırken kontrol grubuna aynı günlerde ve aynı miktarda serum fizyolojik uygulandı. Gebeliğin 18. gününde kontrol ve deney grubundaki gebelerin fetusları sezeryanla alınarak 18 günlük fetus grubu oluşturuldu. Yeterli sayıya ulaşınca kalan gebe sıçanların doğum yapması beklenerek doğum günü ve 5 günlük yavru grupları elde edildi. Oluşturduğumuz bu gruplarda ki fetus ve yavruların öncelikle ağırlıkları ve baş-kıç uzunlukları tespit edildi. Daha sonra fetus ve yavrular, ikili iskelet boyama yöntemi kullanılarak kemik yapıları Alizarin Red S ile kırmızıya, kıkırdak yapıları da Alcian Blue ile mavi renge boyandı. Boyanmış olan fetus ve yavrulara ait ön ve arka ekstremite kemikleri (humerus, ulan, radius, femur, tibia ve fibula) öncelikle stereomikroskop altında incelendi ve fotoğrafları çekildi. Daha sonra ekstremitelere ait kemiklerin fotoğrafları Image J programı kullanılarak kemik uzunlukları ve kemikleşen alanların uzunlukları ölçüldü. Son olarak ölçülen kemiklere ait veriler SPSS programında değerlendirildi. Kontrol ve deney grubuna ait fetus ve yavruların boy ve ağırlıkları arasında farkın olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to demonstrate effects of dexamethasone(Dex) on Dex administered rat fetuses and neonates skeletal system with double skeleton staining method. This purpose, we used 18 adult female Wistar-albino rats. 2 female and 1 male rat were put in the same cage and pregnant rats were identified. Pregnant rats distributed into control and experiment groups. Each group was divided into 3 subgroups afterward (18th day of birth, the day of birth and, 5th day after birth) to a total of 6 groups. Each group had 10 neonates or fetuses (total of 60). Dexamethasone was administered to experiment group rats; 9th, 11th and 13th day of gestation whereas saline administered to control group with the same dosage on same dates. Pregnant rat fetuses were delivered by caesarean section on the 18th day of gestation and 18th-day fetus group was made. Once sufficient number is met, we waited for remaining pregnant rats delivery and made the day of birth and 5th day of birth groups. First, length and weight of fetuses and neonates were measured. After that, they were analyzed with double skeleton staining method, bone structures were painted red with Alizarin Red S and cartilage structures were painted blue with Alcian Blue. Painted rat fetuses' and neonates' front and back extremities (humerus, ulna, radius, femur, tibia, and fibula) were analyzed under the stereomicroscope and photographed. Bone lengths and ossified area length of extremity bone photographs were measured with Image J program. Lastly, data of measured bones were analyzed with SPSS program. There was no difference in fetuses and neonate rats between experiment and control group for length and weight.