Tavuklarda serum transferinin polimorfizmi
Serum transferrin polymorphism in chicken
- Tez No: 6717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi TAVUKLARDA SERUM TRANSFERRIN FOLÎMORFÎZMÎ Gengiz ELMACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni, Anabilim Dalı Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Sevinç ASAL 1989, Sayfa: 26 Jüri: Yard. Doç.Dr. Sevinç ASAL Doç. Dr. Orhan KAVUNCU Yard. Doç. Dr. Mehmet PEMBECÎ Bu çalışmada, tavuklarda serum transferrin polimor- fizmi araştırılmıştır. Araştırmada, A. Ü. Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü kümeslerinde yetiştirilen New Hampshire, Hisex ve Beyaz Leghornlardan alman toplam 84 adet (24, 31 ve 29 adet) kan serumu materyal olarak kullanılmıştır. Transferrin tiplerinin ayrımı, modifiye edilmiş Poulik (1957) ve Gahne (1961) 'nin kesintili tampon sistemi kulla nılarak, horizontal nişasta-^el elektroforezinde yapılmıştır, Araştırma materyalinin elektroforetik analizi sonunda trans ferrin lokusu monomorf bulunmuştur. Her üç grupta da aynı ve tek bir transferrin tipi belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Serum Tf-polimorfizmi, tavuk, nişasta jel-elektroforezi
Özet (Çeviri)
İT ABSTRACT Masters Thesis SERUM TRANSFERRIN POLYMORPHISM IN CHICKEN Cengiz ELMACI University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assist. Prof.Dr. Sevinç ASAL 1989, Page: 26 Jury: Assist. Prof.Dr. S e vinç ASAL Assoc. Prof.Dr. Orhan KAVUNCU Assist. Prof.Dr. Mehmet PEMBECÎ. In this study, serum transferrin polymorphism in chicken was investigated. The material was consist of New Hampshire, Hisex and White Leghorn breeds present in Agricultural Faculty of Ankara University. 84 blood samples, 24 from New Hampshire, 31 from Hisex and 29 from White Leghorn, were subjected to starch gel electrophoresis. The seperation of transferrin types were carried out with modified discontinous system according to Poulik (1957) soaa. Gahne (1961). Transferrin locus was found to be monomor- phic in all three groups. KEY WORDS: Serum Tf -polymorphism, chicken, starch-gel electrophoresis.