İnguinal herni onarımında prolen mesh ile anatomik kesimli kordon kesitli ve kapakçıklı polipropilen ve polilaktik asit mesh'in erken dönem ağrı, hareket kısıtlılığı ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırılması
The comparison of groin hernia repair with prolen mesh and progrip self fixating mesh: Short term pain score, limitation of movement and quality of life
- Tez No: 447480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN SAKARYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kasık fıtıkları toplumda en sık görülen hastalıklardan biri olup tarih boyunca birçok onarım tekniği tarif edilmiştir. Günümüzde gerilimsiz onarımlar altın standart olarak kabul edilmiş olup hala post operatif dönemde ağrı sorunu devam etmektedir. Çalışmamızda randomize olarak seçilmiş 25 hastaya progrip self fixating mesh ile , diğer 25 hastaya prolen greft kullanılarak sütür fiksasyon yöntemi ile herni onarımı yapılmış ve hastalar 2 ay boyunca yüzyüze veya telefon görüşmeleriyle VAS ( Vizuel Analog Skala) ile ağrı takibi yapılmış ve 2. ayın sonunda SF-36 (Short Form -36) yaşam kalitesi ölçeği ile günlük rutin aktivitelere dönüş değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda post operatif erken dönemde pro grip self fixating mesh kullanılan hastalarda ağrı skorlarının daha düşük olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu fakat 2.ayın sonunda her iki yöntemin ağrı ve yaşam kalitesi açısından istatistiksel olarak benzer sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Literatürde birbirinden farklı sonuçlar olmasına rağmen progrip self fixating mesh lehine olumlu sonuçlar elde edildiğini belirten yayınlar mevcuttur. Sonuç olarak daha büyük vaka serileri ile daha uzun süreli takiplerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Groin hernia is one of the most common disease in society and througout history has been described many repair techniques. Today we have been adopted as standard under tension free repairs are ongoing pain issues in the post operative period. İn our study, we randomly selected 25 patients progrip self fixating mesh with the other 25 patients using suture fixation with prolen mesh. Patients with VAS( Visual Analog Scale) pain monitored with face to face or telephone interviews for two months and at the end of second month of the SF 36 ( Short Form -36) quality of life scale return to routine daily activities were evaluated. As a result of assesment made post operative as early pro grip self fixating mesh used less of patients in pain score and was statistically significant difference , but at the end of second month of each method has been found to give similar results in pain score and quality of life. Although the results are different from each other publications in the literature indicating that pro grip self fixating mesh in favor of the positive obtained are available. As a result larger case series with longer follow –up needs to be done.