Üst ve alt gastrointestinal sistem endoskopisi yapılan çocuklarda gastrointestinal sistem kanamalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of children with gastrointestinal bleeding WHO revealed upper and lower gastrointestinal endoscopy
- Tez No: 447491
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERHUN KASIRGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada GİS kanaması nedeni ile endoskopik inceleme yapılan hastalarda, yaş gruplarına göre kanama etiyolojilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem: Aralık 2013-Kasım 2015 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümüne GİS kanaması nedeni ile başvuran ve endoskopik inceleme (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi) yapılan 70 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların (35 kız, 35 erkek) ortalama yaşları 11±4.8 yıl (2-17 yıl) idi. 43 hastada (%61.4) üst GİS kanaması, 27 hastada (%38.6) alt GİS kanaması bulundu. Üst GİS kanaması nedeni ile endoskopi yapılan hastalardan 16'sının (% 37.3) nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) veya aspirin kullandığı ve bu hastaların 8'inin 2-5 yaş arasında olduğu saptandı. Hastaların ortalama hemoglobin değeri 11.4±2.3 (4.8-16.9) g/dL, ortalama hematokrit değeri 34.6±7.0 (15-52) idi. Üst GİS kanamalı 16 hastada (% 37.2) histopatolojik inceleme sonucunda H. pylori pozitifliği saptandı. Alt GİS kanamalı 7 hasta (% 25.9) histopatolojik inceleme sonucunda inflamatuar bağırsak hastalığı tanısı aldı. Karaciğer sirozu olan 1 hasta özefagus varis kanaması nedeniyle kaybedildi. Sonuç: Çocukluk çağında sık kullanılan NSAİİ'ler tedavi dozlarında bile üst GİS kanamalarına neden olabilir. Bu açıdan gereksiz NSAİİ kullanımından kaçınılmalıdır. Adölesan dönemdeki alt GİS kanamalarının önemli nedenlerinden birisinin inflamatuar bağırsak hastalıkları olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, patients who underwent endoscopic examination because of the gastrointestinal (GIS) tract bleeding, it is aimed to reveal the etiology of the hemorrhage according to age groups. Method: Seventy patients' data presented with the cause of bleeding to Celal Bayar University Faculty of Medicine, Pediatric Gastroenterology Department and endoscopic examination (esophagogastroduodenoscopy and colonoscopy) and done between December 2013 to November 2015 were evaluated retrospectively. Findings: The patients (35 female, 35 male) with a mean age of 11 ± 4.8 years (2-17 years), 43 patients (61.4%) were upper GIS bleeding, 27 patients (38.6%) were lower GIS bleeding. Upper GIS bleeding caused by endoscopy patients of 16 (37.3%) were using non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) or aspirin and that 8 of these patients were between 2-5 years. The average hemoglobin levels of patients was 11.4 ± 2.3 (4.8-16.9) g / dL, the mean hematocrit value was 34.6 ± 7.0 (15-52). Sixteen patients (37.2%) with upper GIS bleeding were positive for H. pylori at histopathological examination. Seven patients (25.9%) with lower GI bleeding were diagnosed with inflammatory bowel disease at histopathological examination. One patient with liver cirrhosis died due to esophageal varices bleeding. Conclusion: The NSAIDs are commonly used in childhood can lead to upper gastrointestinal bleeding, even in therapeutic doses. In this respect unnecessary NSAID use should be avoided. One of the major causes of lower GIS bleeding in adolescents should be noted that inflammatory bowel disease.