Anemisi olan hastaların üst ve alt gastrointestinal sistem bulgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of upper and lower gastrointestinal system findings of patients with anemia
  1. Tez No: 625930
  2. Yazar: GÜLBEN ÖZGÜL POSTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş-Amaç: Anemi gelişmekte olan ülkelerde en sık nutrisyonel nedenlere bağlıdır ve gastrointestinal sistem (GİS) hastalıkları da nutrisyonel anemiye sebep olabilmektedir. Gastrointestinal sistem hastalıklarının tanısının konulmasında endoskopik incelemelerin tercih edilmesi, doku örneği alınabilmesi çocukluk yaş grubundaki GİS patolojileri hakkındaki bilgileri arttırmıştır. Biz de çalışmamızda üst ve alt GİS endoskopisi yapılan ve anemisi olan hastalarımızı inceleyerek bu hastaların yaş, cinsiyet, üst ve alt GİS endoskopi bulguları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal&Metod: Çalışmamızda Ocak 2008-Ocak 2018 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji-Onkoloji ve/veya Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniklerinde/ kliniklerinde üst ve alt GİS endoskopisi yapılan hastaların anemi durumları değerlendirildi. Hastaların cinsiyetleri, başvuru anındaki yaşları, ek şikayetleri, üst ve alt GİS bulguları ile tam kan sayımı bulguları (Hb, Hct, MCV) kaydedildi. Hastaya ilk yapılan üst ve alt GİS endoskopi bulguları alındı. Bulgular: Çalışmaya alınan 4567 hastanın 1219'unda (%26.7) anemi vardı. Anemisi olan hastaların 713'ü (%58.5) kız, 506'sı (%41.5) erkekti. Şikayetler içinde en sık neden karın ağrısıydı. Anemisi olan hastaların endoskopi bulgularında en sık nonspesifik gastrit (%28.8), en az özofagus polip (%0.1) izlendi.
Özet (Çeviri)
Background and Goal: Anemia is most commonly associated with nutritional causes in developing countries, and Gastrointestinal Tract (GIT) disorders can also cause nutritional anemia. Preferring endoscopic examinations in order to diagnose GIT disorders and by the way taking tissue samples increased information about gastrointestinal pathologies in childhood. In our study, we aimed to evaluate the relationship between age, sex, and upper and lower GIS endoscopic findings by analyzing patients with anaemia who underwent upper and lower GIS endoscopy. Material&Method: In our study, anemia status of patients who underwent upper and lower GIS endoscopy between January 2008 and January 2018, in Division of Hematology Oncology and/or Gastroenterology, Department of Paediatrics, Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, was evaluated. Gender, age at admission, additional complaints, upper and lower GIT findings, and complete blood count findings (Hb, Hct, MCV) were recorded. The patients' first upper and lower GIT endoscopic findings were obtained. Results: Anemia was present in 1219 (26.7%) of 4567 patients included in our study. 713 (58.5%) of the patients with anemia were female and 506 (41.5%) were male. The most common complaint on admission was abdominal pain. In endoscopic findings of patients with anemia, most common nonspecific gastritis (28.8%) and least likely esophageal polyp (0.1%) were observed.