Endoskopik girişim sonrası bakteriyemi sıklığı
  1. Tez No: 44750
  2. Yazar: SONGÜL ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURDAN TÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 18
Özet
15 ÖZET Gastrointestinal sisteme yönelik endoskopik girişimler sonrasında geçici bakteriyemi gözlenir. Bağışıklık sistemi normal olan bireylerde bu sorun olmazken, bağışıklık sistemi yeterli olmayan bireylerde klinik sorunlara yol açan ciddi enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.Bu nedenle bu bakteriyemi sıklığının bilinmesinin bu enfeksiyonların önlenmesinde büyük önemi vardır. Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesinde çeşitli nedenlerle üst ve alt gastrointestinal sisteme yönelik endoskopik girişim uygulanan yaş ortalaması (51.30 +- 18.15) 30 hastada bu bakteriyemi sıklığını araştırdık. Bu 30 hastanın 23 tanesine üst GİS endoskopisi, T sine ise alt GİS endoskopisi ( kolonoskopi, sigmoidoskopi ) uygulandı. Üst ve alt sindirim sistemi endoskopisi ayrı ayrı değerlendirildiğinde Gastroskopi sonrası bakteriyemi sıklığı 30. dakikada % 4.3, 24. saatte % 8.7 olarak bulundu. Sigmoidokolonoskopi sonrası bakteriyemi görülmedi. Tüm endoskopik girişim sonrası geçici bakteriyemi oranının ise % 3 olduğunu saptadık. Sonuç olarak endoskopik girişimler sonrası geçici bakteriyemi özellikle üst sindirim sistemine uygulanan girişimsel endoskopiden sonra görülmekte olup literatürle uyumludur.Ancak genelleme yapabilmek için daha geniş vaka serilerine gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
16 SUMMARY Endoscopic insertions at the gastrointestinal system result in transmitent bacteremia, This may cause serious infections which lead to clinical problems in the individuals with poor immunity system, while it poses no problem in the individuals with a normal immunity system, Therefore, to know this bacteremia frequency is a valuable asset in prevention of these infections. In Gastroenterology Department Endoscopy Unit of Marmara Universiyt, we researched this bacteremia frequency on 30 patients aging (51.30.+-18.15) who undergone endoscopic insertions on upper and lower gastrointestinal system for various reasons. Of these 30 patients, 23 patients were applied upper GIS endoscopy and 8 patients were applied lower GIS endoscopy (colonascopy, sigmoidoscopy). When upper and lower digestive system endoscopies were evaluated separately, the bacteremia frequency was found to be 4.3% in 30 minutes and 8.7% in 24 hours. No bacteremia was found following sigmoidocolonoscopy. We found that the mean rate of temporary bacteremia after the endoscopic insertion was it. As a result, temporary bacteremia following the endoscopic insertions occurs particularly after the endoscopy insertion applied to the upper digestive system., These findings are in comply with the literature,. However, there is a need for more wide case serials to arrive at a generalization.