Biliyer enfeksiyon ve bakteriyeminin tanı ve tedavi amaçlı ERCP ile ilişkisi
The Relationship between biliary infection or bacteremia and diagnostic or therapeutic ERCP
- Tez No: 33438
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Endoskopik retrograt kolanjiyopankreatografi (ERCP), pankreatobiliyer sistem hastalıklannın tanı ve tedavisinde emniyetli ve yararlı bir metoddur. ERCP'nin enfeksiyöz komplikasyonları, morbidite ve mortalitenin en önemli sebebini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, biliyer enfeksiyon veya bakteriyeminin ERCP ile ilişkisi ve erken dönemde ortaya çıkan komplikasyonlar araştırıldı. Son 10 gün içerisinde antibiyotik tedavisi almamış ve ERCP uygulanan 37 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 53.79 idi. îşlem öncesi ve sonrası kan kültürleriyle, ERCP esnasında safra kültürleri alındı. Biliyer enfeksiyon 28 (% 76) olguda tespit edildi. E.coli (% 50), enterokok (% 25), klebsiella (% 21) ve P.aeruginosa (% 11) en sık saptanan mikroorganizmalardı. Pankreaotibiliyer sistem patolojisi bulunan ve terapötik girişim yapılan hastalarda biliyer enfeksiyon insidansımn anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi (P < 0.001). ERCP öncesi 2 (% 5) ve sonrası 5 (% 14) olguda bakteriyemi saptandı. İzole edilen mikroorganizmaların % 89'u gram (+) koklar idi. Bakteriyemi insidansı ile hasta yaşı, biliyer patoloji, uygulanan işlem ve kan kültürü alınma zamanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (P > 0.05). Safra ve kan kültürlerinden izole edilen mikroorganizmaların % 90'ın üzerinde siprofloksasin, ofloksasin ve imipeneme duyarlı oldukları gözlendi. Hastaların 4 (% ll)'ünde bir veya daha fazla komplikasyon ortaya çıktı; perforasyon 1 (% 2.7), kolanjit 3 (% 8.1), kolesistit 2 (% 5.4), pankreatit 1 (% 2.7) ve sepsis 1 (% 2.7) olguda gelişti. İşlem sonrası yeterli biliyer drenaj sağlanamayan olgularda komplikasyon oranı önemli derecede daha yüksek idi (P < 0.001). Sonuç olarak, özellikle nosokomial enfeksiyonların kontaminasy onunu önlemek amacıyla, safra ve kan kültürlerinin kontrol edilerek etken patojenlerin spektrumunun tespiti ve endoskopik teçhizatın dezenjeksiyonu üzerinde titizlikle durulmalıdır. ERCP ile ilişkili morbidite ve mortalite, yeterli biliyer drenajın sağlanması ve enfeksiyon riski taşıyan hastalarda uygun profilaktik antibiyotik seçimi sayesinde en aza indirilebilir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship Between Biliary Infection or Bacteremia and Diagnostic or Therapeutic ERCP Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP), is a safe and usefull method in diagnosis and treatment of pancreatobiliary system diseases. The most common causes of mortality and morbidity of ERCP are infectious complications. In this study, were investigated early complications and the relationships between biliary infection or bacteremia and ERCP. Thirty-seven patients who have not been treated with antibiotics in last 10 days and applied ERCP, were included to the study. The median age of the study group was 53.79. Blood cultures before and after the procedure and biliary culture during ERCP were taken. Biliary infection was noted in 28(76 %). The most common encountered microorganisms were follows; E.coli (% 50), enterococcus (25 %), klebsiella (21 %) and p.aeruginosa (1 1 %). The incidence of bilary infection was statistically higher in patients with pancreatobiliary system pathology and undergone therapeutic procedures (P< 0.001). Bacteremia was observed in 2 (5 %) patients before and in 5 (14 %) patients after ERCP. Isolated microorganism was gram (+) coccus in 89 % of blood cultures. There was no statistical relationship between bacteremia incidence and patients age, biliary pathology, applied procedure or the time of collecting blood sample for blood culture (P > 0.05). More than 90 % of the microorganisms isolated from bile and blood cultures were sensitive to ciprofloxacin, ofloxacin and imipenem. In 4 patients one or more complications occured. The distribution of the complications were as follows; cholangitis in 3 patients (8.1 %), perforation in one patient (2.7 %), cholecystitis in 2 patients (5.4 %), pancreatitis in one patient (2.7 %) and sepsis in one patient (2.7 %). The complication rate was statistically higher in patients without adequate biliary drainage after procedure (P < 0.001). As a conclusion, disinfection of endoscopic equipment and identification of causitive agents by using blood and bile cultures is very important to prevent especially the nosocomially transmitted infections. The mortality and morbidity rate related to ERCP might be decreased to a minimal level by providing adequate biliary drainage and choosing an appropriate prophylactic antibiotic in patients who have risk for infection. 49