Talasemi majör tanılı hastalarda kalp ve karaciğer demir birikiminin değerlendirilmesinde serum gdf-15 (growth dıfferentiation factor-15) hormon düzeyinin, T2* MRI ölçümleri ile karşılaştırılması
In thalassemia major diagnosis of patients with heart and liver iron accumulation in the evaluation of serum gdf-15 (growth differentiation factor-15) hormone levels, MRI R2 * comparison with measurements
- Tez No: 447504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Talasemi majör, β globin geninin homozigot ya da çift heterozigot mutasyonlarına bağlı olarak beta globin zincirinin sentezlenemediği veya az sentezlendiği hematolojik bir hastalıktır. Talasemik hastalarda en önemli morbidite ve mortalite nedeni, vücutta demir birikimine sekonder ortaya çıkan organ toksisiteleridir. Son yıllarda vücuttaki demir birikimini değerlendirmek için invaziv olmayan kalp ve karaciğer T2*MR görüntüleme, standart yöntem haline gelmiştir.Bu çalışmada, demir birikimine bağlı oluşan oksidatif stres ve bunun neticesinde salınan hormonlardan biri olan GDF-15 hormonunun, vücuttaki demir yükü ve T2* MR ölçümleri ile arasındaki ilişkiyi ve bu hormonun sekonder komplikasyonlar açısından yol gösterici bir biyobelirteç olarak değerlilik durumunu belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Kliniği'nde Beta Talasemi Majör tanısı ile izlenen, düzenli kan transfüzyonu programında olup şelasyon tedavisi alan 1– 25 yaş arası 46 hasta dahil edildi. Hastalar kalp ve karaciğer T2*MR çekildikten sonra transfüzyon öncesi kan alınarak GDF-15 hormonu ve diğer parametreler çalışıldı. GDF-15 hormonu ile T2*MR, splenektomi, ferritin, ve cinsiyet arasındaki ilişki ve korelasyon değerlendirildi. Hastaların 20 tanesi erkek (%43,5), 26 tanesi kızdı (%56,5). Median yaş 12,4yıl,tanı yaşı medyanı ise 6 ay idi. Hastaların pretransfüzyonel Hb değeri median olarak 9 g/dl, ferritin düzeyi ortalama 2752,15±3105,78 ng/ml, GDF-15 düzeyiortalama 9672,87±7910,36 pg/ml, kalp T2*MR süresi ortalama 32,50±11,33 ms, karaciğer T2*MR süresi ise ortalama 4,87±3,78 ms olarak bulundu. Vakaların %30,4 ünde splenektomi vardı. GDF-15 hormonu literatürdeki sağlıklı popülasyonun değerlerine göre 10 kat daha yüksek bulunurken cinsiyet olarak erkek hastalarda kadınlara nazaran daha yüksekti. GDF-15 ile ferritin ve splenektomi arasında korelasyon tespit edilmedi.Karaciğer T2* MR süresine göre GDF-15 değerleri, demir birikimi olan hastalarda olmayanlara göre yaklaşık 2 kat daha yüksek bulundu ve karaciğer T2*MR süresi ile GDF-15 arasında negatif korelasyon (R:-0,47; p:0,001) tespit edildi. Kalp T2* MR süresine göre, GDF-15 değerleri, demir birikimi olan grupta olmayan gruba nazaran yüksek değere sahipti, ancak her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.GDF-15 düzeyleri ile kalp T2* MR süresi arasında herhangi bir korelasyon tespit edilmedi. Karaciğer ve kalp T2*MR süreleri arasındada herhangi bir korelasyon tespit edilmedi. Sonuç olarak, Beta Talasemi majör hastalarında hepatik demir toksisitesinin değerlendirilmesinde GDF-15 hormonu prognostik bir biyobelirteç olabilirken kardiyak demir toksisitesi için tek başına yol gösterici olamaz. Literatürde talasemi hastalarında GDF-15 hormonu ile yapılan çalışma sayısı az olmakla birlikte, talasemi hastalarında GDF-15 hormonunun biyolojik değerliliği için daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Thalassemia major is the hematologic disease that beta globin chains is not synthesized or less synthesized depending on thehomozygous or heterozygous mutations in the β globin gene. The most important cause of morbidity and mortality in patients with beta thalassemia major is organ toxicity secondary to iron deposition. In recent years, evaluation of accumulation of iron in the body, non-invasive techniqueheart and liver T2*MRhas become the standard method.In this study, we aimed to determine oxidative stress induced by iron overload and GDF-15 hormone one of the hormones released as a consequence, the relationship betweeniron overload in the body and T2*MRI measures and valance state os this hormone as a biomarker of secondary complications. In this study, 46 patients between the age of 1 -25 followed with thalassemia major diagnosis in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Pediatric Hematology Clinic who are regularlyin blood transfusion programand chelation therapy were included. After heart and liver T2*MR imaging, GDF-15 and other parameters were studied before blood transfusion.Correlations between GDF-15 hormone, T2 * MR, splenectomy, ferritin and the sexes were studied. 20 of the patients were male (%43,5), 26 of them were female (%56,5).The median age of patients is 12,4 years, while the median age of diagnosis was 6 months.The median hemoglobin level was 9 g/dl, mean ferritin levels was 2752,15±3105,78 ng/ml GDF-15 average level was 9672,87 ± 7910,36 pg/mL, the mean duration of cardiac T2*MR was 32.50±11,33 ms, liver T2*MR time was found 4,87±3,78 ms average before blood transfusion. Splenectomy was performed in %30,4 of cases. GDF-15 hormone valuesis 10 times higher in the literature, hormone levels were higher in women. The correlation between GDF-15, ferritin and splenectomy were not detected. According toLiver T2*MR time GDF-15 values was found about 2 times higher in iron overload patients compared to patient without iron overload andnegative correlation(R: -0.47; p = 0.001) between GDF-15 and liver T2*MR were found.According to the cardiac T2*MR time; GDF-15 levelshad a higher values in iron overload group compared to no deposition group, but there was no statistically significant difference between the two groups. No correlation was detected between GDF-15levels and cardiac T2*MR time.No correlation was detected between cardiac T2*MR time and liver T2*MR time. As a result, in Beta Thalassemia major patients GDF-15 hormone may be a prognostic biomarker of hepatic iron toxicity but can not be used alonely for guiding cardiac iron toxicity. In the literature there are mall number of studies with GDF-15 hormone in patients with thalassemia, we believe that more research is needed forbiological worthiness of the GDF-15 hormone in thalassemia patients.