Serum s100a12 ve s100b proteinlerinin obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) varlığı ve şiddeti ile ilişkisi
Serum S100A12 and S100B levels are associated with the presence and severity of obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 447503
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ZAMANİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Obstruktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) üst solunum yollarında tekrarlayan tam ya da kısmi tıkanıklık, oksijen desaturasyonu, bölünmüş uyku siklusları ve gündüz aşırı uyku hali ile karakterizedir. OUAS kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörüdür. Bu çalışmada OUAS'lı hastalarda serum S100A12 ve S100B proteininin biyokimyasal bir belirteç olabileceği ve hastalığın şiddetinin belirlenmesinde kullanılabilirliği hedeflenmiştir. Yöntem: OUAS tanısı almış 60 hasta ile 50 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Katılımcılardan serum S100A12 ve S100B seviyesi çalıştırılmak üzere kan alınıp santrifüj edildi ve serumlar -80 derecede saklandı. Bu serumlardan daha sonra, S100A12 ve S100B düzeyleri spektrometrik yöntemle topluca çalışıldı. Bulgular: Serum S100A12 düzeyleri OUAS'lı grupta kontrol grubuna göre önemli ölçüde yüksekti (778,53 ± 726,74 ng/ml'e karşı 543,69 ± 591,85 ng/ml, p=0.01). OUAS ve kontrol grubu arasında S100B düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (697,5 ±667,46 pg/ml'e karşı 451,59 ± 540,49 pg/ml, p=0.005). Ayrıca serum S100A12 ve S100B düzeyleri OUAS şiddeti arttıkça yükseliş gösterdi. Sonuç: S100A12 ve S100B düzeyleri OUAS varlığı ve şiddeti ile ilişkiliydi. Bu bulgular, serum S100A12 ve S100B düzeylerinin OUAS varlığı ve şiddetini yansıtan zayıf bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome characterized by repetitive partial or complete obstruction of upper respiratory tract (URT), oxygen desaturation, disrupted sleep cycles and excessive daytime sleepiness. OSAS is an independent risk factor for cardiovascular and cerebrovascular disease. This study aims to investigate whether serum S100A12 and S100B levels are associated with the presence and severity of OSAS. Materials and Methods: 60 patients with OSAS and 50 healthy subjects as controls included in the study. Participants blood samples were taken and centrifuged. Obtained sera stored at -800C until all samples have collected. Then from these serms S100A12 and S100B levels were studied collectively with spectrometric method. Results: Serum S100A12 levels were higher in the OSAS group than in the control group (778,53 ± 726,74 ng/ml vs. 543,69 ± 591,85 ng/ml, p=0.01). There was statistically significant difference in serum S100B concentrations between OSAS and control groups (697,5 ±667,46 pg/ml vs. 451,59 ± 540,49 pg/ml, p=0.005). Additionally serum S100A12 and S100B levels elevated with the increase of the severity of OSAS. Conclusion: Serum S100A12 and S100B levels were associated with the presence and severity of OSAS. These findings suggest that serum S100A12 and S100B levels could be a weak biomarker for reflecting the presence and severity of OSAS.