Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda doku oksijenizasyonunun değeri
Compare the value of tissue oxygenation measured by tissue oxygenation device
- Tez No: 447506
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SADIK GİRİŞGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda doku oksijenizasyonunun değeri adlı çalışmamızın amacı: Mekanik ventilatörde takip edilen hastaların doku oksijenizasyonunu ölçen cihaz ile takibinin O2 saturasyon probuna üstünlüğü olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmamız 01.04.2016 - 01.06.2016 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Acil Tıp Kritik Bakım Ünitesinde; 18 yaşını doldurmuş, gebe olmayan mekanik ventilatöre bağlı olarak takip edilen hastalar prospektif olarak toplanmış olup; hasta yakınlarından gönüllü onam formu imzalatılarak izinleri alınıp çalışmaya katılacak hastalar belirlenmiştir.Çalışmaya dahil edilen hastaların isimleri, yaşları, cinsiyetleri, dosya numaraları kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların doku oksijenizasyon cihazı ile ölçüm yapıldığı anda eş zamanlı kan gazları alınmış olmasına, pulse oksimetri ile ölçüm yapılmasına ve kan şekerlerinin bakılmış olmasına dikkat edildi. Çalışmamız acil servise başvuran toplam 61 hasta ile prospektif düzende tasarlanmış olup, veri kümesi hastalardan alınan doku oksijen saturasyonu ile çeşitli vital bulguları ile oluşturuldu. Çalışmanın istatistiksel analizi için SPSS 19.0 paket programı kullanıldı. Elde edilen tüm değişkenlerin tanımlayıcı ölçüleri hesaplandı. Yaptığımız çalışma sonucu elde ettiğimiz veriler,vefat eden ve taburcu olan hastaların birlikte değerlendirildiği hasta grubunda (n=53) pulse oksimetriyle ölçülen oksijen saturasyonu ile StO2 arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyonolduğunu göstermiştir. Sepsis hastalarında hemoglobinseviyeleri düşüktü ve StO2de hemoglobin seviyeleri ile korele olarak düşük çıktı. Yoğun bakım hastalarında yeterli perfüzyonun sağlanması kalbin pompalama fonksiyonunun yanında hastanın damar yatağında dolaşan kan volümünün yeterli olmasına bağlıdır. Bu hastalarda doku perfüzyonunun takibi önemli olup bunun non invaziv bir yöntem ile yapılabiliyor olması avantajdır. Yaptığımız çalışmamızın sonuçları mekanik ventilatörde takip edilen hastalarda perfüzyonun doku oksijenizasyonu ile takip edilmesi gerekliliğini göstermektedir çünkü düşük doku oksijenizasyonu artmış hasta mortalitesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the value of tissue oxygenation measured by tissue oxygenation device and the value of the oxygen saturation measured by pulse oximetry in the follow-up of mechanically ventilated patients. Our prospective study was carried out in the intensive care unit of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine between the April 1, 2016 and June 1, 2016. All mechanically ventilated patients aged 18 years or older and non-pregnant were included in the study. The informed consent forms were signed by the first degree relatives of patients included in the study. The name, gender, age and file number of patients were recorded. Measurements of the blood glucose level, the oxygen saturation by pulse oximetry, the tissue oxygenation by tissue oxygenation device and the arterial blood gases were performed simultaneously. Our study was designed as prospective study with a total of 61 patients admitted to the emergency room and the data were composed of the vital signs and the oxygen saturations of patients. SPSS 19.0 software package was used for the statistical analysis of the study. Descriptive analyses were made for all of the variables. The data obtained from our study revealed that there was a statistically significant positive correlation between oxygen saturation measured by pulse oximetry and tissue oxygenation measured by tissue oxygenation device in the patient group consisted of both survivors and non-survivors (n=53). Hemoglobin level was lower in patients with sepsis and StO2 was also low in patients with sepsis in correlation with hemoglobin levels. Providing adequate perfusion in intensive care unit patients is due to the fact that blood volume circulating in the patient's vein bed is sufficient as well as the function of the heart pumping. Tissue perfusion monitoring is important in these patients and it is advantageous that it can be done with a non-invasive method. The results of our study revealed that perfusion should be followed by tissue oxygenation in mechanically ventilated patients because low tissue oxygenation shows increased patient mortality.