Sigara içen ve içmeyen bireylerde vasküler endotelyal Growth faktör (VEGF) ile inflamasyon belirteçlerinin karşılaştırılması
Comparison of vascular endothelial growth factor (VEGF) and inflammation markers in smoker and non-smoker individuals
- Tez No: 447507
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sigara insan vücudunda başta akciğerler olmak üzere çeşitli inflamatuvar reaksiyonlara sebep olarak; birçok sağlık problemine yol açmaktadır. Bu çalışmada sigara içen ve içmeyen bireylerde vasküler endotelyal growth faktör (vegf) ile inflamasyon belirteçlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Vaka kontrol tipindeki bu analitik araştırma 5 Ağustos 2015- 28 Mart 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Olgu grubunu Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü 175 birey oluşturdu. Kontrol grubu olarak herhangi bir nedenle (aşılama, check up vs.) aile hekimliği polikliniğine müracaat eden, sigara içmeyen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 175 birey alındı. Diabetes mellitus, tiroid bozukluğu olanlar, karaciğer ve böbrek yetmezliği bulunanlar, gebeler ve emzirenler ile çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler araştırmaya dahil edilmedi. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini ve sigara kullanım durumlarını içeren bir anket formu uygulandı. Katılımcıların bağımlılık durumunu belirlemek için Fagerström nikotin bağımlılık testi kullanıldı. Katılımcıların tıbbi öyküleri alınıp, boy, kilo, beden kitle indeksi, bel çevresi ve kan basınçları ölçüldü. Gruplar cinsiyet ve yaş özellikleri açısından birbirine benzer tutuldu. Her iki grupta çalışmaya alınan kişilerden 10–12 saat açlık sonrası tam kan, AKŞ, Trigliserid, HDL, LDL, total kolesterol, ürik asit, ESR, CRP, fibrinojen, VEGF, IL-6, IL-10 düzeyleri çalışıldı. Ayrıca hastaların elektrokardiyografi (EKG) ve posteroanterior (PA) Akciğer grafileri çekildi, Solunum Fonksiyon Testleri (SFT) yapıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 paket programı kullanıldı ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Smoking leads to many health problems by causing various inflammatory reaction in the human body especially the lungs. In this study, we aimed to compare vascular endothelial growth factor (VEGF) and inflammation markers in smokers and non-smokers individuals. Materials and methods: This case-control and analytical study was conducted in 350 smokers and non-smoker individuals aged 18 years old and over between 5 August 2015 and 28 March 2015. The case group of this study was comprised of 175 smokers admitting Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty, Family Medicine Smoking Cessation Clinic. Control group was comprised of 175 non-smoker individuals applied to Family Outpatient Clinic for any reason (vaccination, check up etc.). The individuals with diabetes mellitus, thyroid disorder, liver and renal insufficiency, pregnant and breastfeeding women, and who refused to participate in the study were not included into the study. A questionnaire was administered to the participants including their socio-demographic characteristics and smoking status. Fagerstrom nicotine dependence test was used to evaluate the participants' addiction status. The medical history of participants were taken and the participants' weights, heights, body mass indexes, waist circumferences and blood pressures were measured. The groups were kept similar in terms of gender and age characteristics. LDL, HDL, total cholesterol, triglyceride, fasting blood glucose, uric acid, ESR, CRP, fibrinogen, VGEF, IL-6 and IL-10 levels of the participants in both groups were determined in the blood samples that had been taken after 10-12 hours of fasting. Furthermore EKG, chest x-ray and pulmonary function test (PFT) were taken.