Çocukluk çağında akut lenfoblastik lösemi: 10 yıllık tek merkez deneyimimiz
In childhood acute lymphoblastic leukemia: Our 10 years single center experience
- Tez No: 447509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızın amacı, St. Jude Total therapy XIIIB, BFM 2000 ve BFM 2009 protokolü alan hastalarda hastaların demografik özelliklerini, klinik ve laboratuar bulgularını, kemik iliğinin morfolojik, sitogenetik, immunfenotipik özelliklerini, kemoterapiye yanıtlarını, yaşam sürelerini, prognoza etki eden faktörleri, relapsları ve ölüm nedenlerini değerlendirmektir. Nisan 2006 –Nisan 2016 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Anabilim Dalı' nda akut lenfoblastik lösemi tanısı ile takipli, St. Jude Total Therapi, BFM 2000, BFM 2009 protokolleri ile tedavi edilen toplam 167 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların tama yakınının kemik iliği örnekleri sitokimyasal boyalarla değerlendirilip, flow sitometri ile immunfenotiplendirme yapılmıştır. Hastaların büyük bir kısmında sitogenetik çalışma yapılmıştır. Tedavinin 8. Gününde periferik kan yayması ve tam kan sonuçları ile blast sayısı, 15. Ve 33. Günde kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi ile kemik iliğinin remisyon durumu ve derecesi incelenmiştir. Hastalarımızın yaşları 9 ay ile 204 ay arasında değişiyordu. Median yaş 80 aydı. Hastaların %63,5' i erkek, %36,5' i kızdı. Kız erkek oranı K/E:1/1.7' dir. En sık başvuru sebebi ateşti. Hastaların yaklaşık yarısında hepatomegali, splenomegali ve lenfadenopati mevcuttu. Başvuru anında median lökosit sayısı 9750/mm³, median hemoglobin değeri 7,8 g/dl ve median trombosit sayısı 45000/mm³ idi. Morfolojik sınıflamaya göre L1, L2 ve L3 dağılımları sırasıyla %74,9, %24,6 ve % 0,6 idi. İmmunfenotiplendirme incelendiğinde prekursor B hücreli ALL %85,4 ve T hücreli ALL %12,6 idi. Sitogenetik incelemede hastaların %2,4' ünde t(9,22) sitoanomalisi, %2,4' ünde t(4,11) sitoanomalisi mevcuttu. Hastalarımızın %6,1' inde relaps gelişmiştir. Toplam 20 hastamız kaybedildi (%12). Genel sağ kalım oranımız %88, hastalıksız sağ kalım oranımız %85,6 bulundu. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde ürik asit yüksekliğ, 15. Gün kemik iliğinin remisyon durumu ve derecesi, relaps varlığı ve relaps türünün sağ kalım üzerine etkili olduğunu bulduk. Ürik asit ve LDH yüksekliği, 15. Gün kemik iliği değerlendirmesi ise olaysız sağ kalıma etkili bulundu. Bu bulgulara göre tedavi sonuçlarımız St. Jude protokolü, BFM 2000 ve 2009 protokolü uygulanan merkezlerle benzerdir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate acute lymphoblastic leukemia patients who were treated with St. Jude, BFM 2000 and BFM 2009 protocols. Clinical and laboratory findings at admission, cytochemical, morphologic and immunologic features of bone marrow, response to chemotherapy, survival rates, causes of death, relapses and prognostic factors have been evaluated. Chart review of from, 167 newly diagnosed acute lymphoblastic leukemia patients who had been admitted to Necmettin Erbakan University Pediatric Hematology Department April 2006 to April 2016 were evaluated retrospectively. All bone marrow samples from patients were evaluated by cytochemical dyes, and by flow cytometry immunophenotyping. Moleculer genetic investigation was performed for t (9; 22), t (4;11) and others. Response to steroid therapy on the eighth day of treatment was evaluated, by peripheral blast count and bone marrow aspiration was repeated at 15th and 33th days. Patients‟ ages were between 9 months to 204 months, with a median of 80 month and female/male ratio of 1/1.7. The most frequent complaint was fever. The median number of leukocytes was 9750/mm³, median number of hemoglobin was 7,8 g/dl, median platelet number was 45000/mm³. Hepatosplenomegaly was present in 1/2, lymphadenomegaly in 1/2 and lymphadenomegaly in 1/2 of cases. According to the morphological classification, L1, L2 and L3 were found in 74,9%, 24,6%, 0.6% of cases respectively. Immunophenotype analysis revealed that the rate of precursor B- acute lymphoblastic leukemia was 85,4% and T- acute lymphoblastic leukemia was 12,6%. Moleculer genetic examination, t(9,22) and t(4; 11) resulted with a positivity in 2,4%. Ten patients (6,1%) relapsed, twenthy of our patients died, overall survival was 88% and event free survival was 85,6%. The results of this study demostrate that, level of uric acide, bone marrow response at 15th day showing M2 or M3 and presence of relapse have negative effect on survival of these patients. Levels of uric acide and LDH, bone marrow response at 15th day showing M2 or M3 have effect on event free survival. According to these findings, our results with St. Jude, BFM 2000 and BFM 2009 protocols are similar to other centers which follow the same protocols.